Home Biznes Bezpieczeństwo w tuningu: Gdzie leżą granice?

Bezpieczeństwo w tuningu: Gdzie leżą granice?

by Wiadomości Kraków
0 comment

Dziś tuning samochodów jest bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej, szczególnie wśród młodych entuzjastów motoryzacji. Niestety, czasami taka kreatywność może być szkodliwa i stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników dróg. W Polsce coraz więcej wypadków spowodowanych przez ulepszone pojazdy jest powodem do niepokoju. Dlatego eksperci z autobaza.pl prowadzą badania nad skutkami nadużywania modyfikacji motoryzacyjnych.

Tuning pojazdów samochodowych może być wielce zalecany, jeśli chcesz uzyskać lepsze osiągi lub wygląd swojego samochodu. Niemniej jednak, należy pamiętać, że modyfikacje, które przekraczają wytyczne producenta, mogą skutkować problemami z osiągami lub bezpieczeństwem. Dlatego też, wszelkie zmiany należy przeprowadzać z ostrożnością i nie narażać się na ryzyko.

Możliwe jest jednak legalne przyciemnienie pojazdu zgodnie z przepisami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2003 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Czy to legalne?

Tak, z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim, przyciemnienie pojazdu musi być wykonane zgodnie z wytycznymi Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2003 r. dotyczącymi warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Intensywność przyciemnienia przedniej szyby nie może być mniejsza niż 75%, a przednich bocznych – mniej niż 70%.

Jeśli chodzi o modyfikacje pojazdów w Polsce, podnoszenie mocy jest dozwolone, ale wymaga wystawienia świadectwa homologacji ECE z wskazaniem pochodzenia wszystkich użytych elementów. Bez tego dokumentu nie można przejść przeglądu technicznego. W innych krajach też wymagana jest aktualizacja potwierdzeń, jeśli wykonuje się dalsze ulepszenia samochodu.

Pierwszym krokiem do zmniejszenia tego zagrożenia jest edukacja kierowców, aby wiedzieli, jakie są skutki przekraczania prędkości. Ponadto istotne jest, aby kierowcy zdawali sobie sprawę z tego, że mają odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich pasażerów i innych użytkowników drogi.

Konieczne jest również, by zarówno kierowcy, jak i właściciele pojazdów byli świadomi zagrożeń związanych z nadmierną prędkością. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze jest kluczowe, aby zminimalizować ryzyko wypadków drogowych.

Bezpieczna jazda

Powszechnie wiadomo, że przestrzeganie prędkości i reguł jazdy to pierwszy krok do uniknięcia wypadków drogowych. Wymaga to od kierowców właściwego przygotowania i zrozumienia istoty bezpiecznej jazdy. Istnieją różne techniki, które pomogą kierowcy wybrać bezpieczny tor jazdy, aby uniknąć obrażeń i uszkodzenia pojazdu.

Ponadto, należy wykorzystać nowoczesne technologie, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze. Systemy wspomagania kierowcy, takie jak asystent pasa ruchu, czujniki przednich i bocznych, czujniki parkowania itp., pomagają kierowcom w uniknięciu kolizji.

Dlatego ważne jest, aby kierowcy wykorzystywali wszystkie dostępne technologie, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze. W ten sposób można zminimalizować ryzyko wypadków i zapewnić bezpieczną i satysfakcjonującą podróż.

Rosnące zagrożenie

Coraz częściej na polskich drogach dochodzi do wypadków z powodu niedostosowania prędkości do warunków drogowych. Ulepszone auta, którymi kierowcy często przyspieszają, pogarszają widoczność i przyczepność do podłoża, co prowadzi do utraty kontroli nad pojazdem.

Aby zmniejszyć to zagrożenie, kierowcy powinni być świadomi skutków przekraczania prędkości. Każdy kierowca powinien pamiętać, że ma odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich pasażerów i innych użytkowników drogi. Właściciele pojazdów także powinni wziąć pod uwagę zagrożenia związane z nadmierną szybkością.

Bezpieczna jazda

Aby uniknąć wypadków drogowych, kierowcy muszą wykazywać odpowiedzialność i przestrzegać prędkości oraz reguł jazdy. Techniki jazdy pozwalają kierowcom wybrać bezpieczny tor jazdy, aby uniknąć obrażeń i uszkodzenia pojazdu.

Nowoczesne technologie również pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Systemy wspomagania kierowcy, takie jak asystent pasa ruchu, czujniki przednich i bocznych, czujniki parkowania itp., pozwalają kierowcom uniknąć kolizji. Dlatego ważne jest, aby kierowcy wykorzystywali wszelkie dostępne technologie, aby zapewnić sobie i innym bezpieczną podróż.

Kilka miesięcy temu w Krakowie doszło do tragicznego wypadku, w którym życie straciło pięć osób. W pewnym momencie prowadzący pojazd, którego moc została podniesiona do 400 KM i moment obrotowy zwiększony do 570 Nm, stracił panowanie nad rozpędzonym samochodem, doprowadzając do dachowania. Mimo zastosowania modyfikacji takich jak torowe sprzęgło, wydajniejszy układ hamulcowy czy półklatka bezpieczeństwa (rollbar), nie udało się ocalić życia osób znajdujących się wewnątrz pojazdu.

Niedawno doszło do wypadku na A1, gdzie sprawca nie zdążył wyhamować i uderzył w innych uczestników ruchu. Ofiarami byli członkowie trzyosobowej rodziny, którzy jechali samochodem z mocą podniesioną do 650 KM, momentem obrotowym do 850 Nm oraz bez ogranicznika prędkości.

„Przy okazji niedawnego zdarzenia na A1 internauci zaczęli krytykować warsztat, gdzie tuning danego samochodu został wykonany. Mechanicy nie są winowajcami, ponieważ nie zrobili nic, co zakazane. Temat ulepszeń jest aktualnie bardzo palący i bardzo kontrowersyjny, szczególnie, że wciąż jest wielu zwolenników modyfikacji. Jedynym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, które wskazałyby dopuszczalne normy wprowadzanych w pojazd modyfikacji i wykluczyłyby z ruchu drogowego te, które je naruszają” – komentuje Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Autoiso Sp. z o.o. jest liderem w swojej branży, oferując wyjątkowo szczegółowe i wiarygodne raporty historii pojazdu. Firma od lat współpracuje z zaufanymi partnerami, aby zapewnić klientom najbardziej wiarygodne i aktualne informacje o pojazdach. Autobaza.pl gromadzi dane z wielu uznanych i sprawdzonych źródeł, w tym m.in. holenderskiej fundacji Nationale Auto Pas (NAP) oraz Krajowego Systemu Informacji o Tytułach Pojazdów Silnikowych w USA (NMVTIS).

Korzystając z usług Autoiso Sp. z o.o. możesz mieć pewność, że otrzymasz szczegółowe i wiarygodne raporty dotyczące historii pojazdu. Firma od lat wykorzystuje najnowsze technologie, by zapewnić Ci najlepsze wyniki w najkrótszym czasie, łącząc się z wieloma zaufanymi partnerami i uznanymi źródłami. Autobaza.pl gromadzi dane z wielu wiarygodnych źródeł, w tym m.in. holenderskiej fundacji Nationale Auto Pas (NAP) oraz Krajowego Systemu Informacji o Tytułach Pojazdów Silnikowych w USA (NMVTIS).

Autoiso Sp. z o.o. zapewnia Ci wyjątkowo szczegółowe i wiarygodne raporty dotyczące historii pojazdu. Firma wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić Ci najlepsze wyniki w najkrótszym czasie, łącząc się z wieloma zaufanymi partnerami i uznanymi źródłami. Dostęp do danych jest możliwy dzięki współpracy z holenderską fundacją Nationale Auto Pas (NAP) oraz Krajowego Systemu Informacji o Tytułach Pojazdów Silnikowych w USA (NMVTIS).

Autobaza.pl jest największą, niezależną europejską bazą danych VIN, dostarczającą informacje dotyczące historii pojazdów. Wpływ, jaki firma wywiera na jakość pojazdów używanych w Polsce, jest nie do przecenienia.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ