Home Biznes Hewlett Packard Enterprise zbudowało najszybszy superkomputer w Polsce dla Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH

Hewlett Packard Enterprise zbudowało najszybszy superkomputer w Polsce dla Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH

by Wiadomości Kraków
0 comment

Nowy superkomputer Helios, który został wprowadzony do użytku przez Cyfronet, przyspieszy prowadzenie badań naukowych opartych na sztucznej inteligencji w obszarach astronomii, medycyny i ochrony klimatu. Dzięki swojej wyższej wydajności i lepszej efektywności energetycznej, Helios zapewni nowe możliwości dla naukowców.

KRAKÓW–(BUSINESS WIRE)– Współpraca pomiędzy firmą Hewlett Packard Enterprise (HPE) a Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH zaowocowała budową najnowszego superkomputera w Polsce, o nazwie Helios. Jest to piąta generacja superkomputera Cyfronetu, który będzie wykorzystywany do zaawansowanych badań naukowych opartych na sztucznej inteligencji oraz do innowacyjnych zastosowań komercyjnych[1].

System Helios opiera się na superkomputerze HPE Cray EX i składa się z trzech partycji. Pierwsza z nich przeznaczona jest do tradycyjnych obliczeń w badaniach naukowych, druga wykorzystuje procesory graficzne NVIDIA do obsługi aplikacji AI i badania oparte na sztucznej inteligencji, a trzecia do interaktywnych obciążeń, obejmujących przetwarzanie dużych zbiorów danych. Superkomputer oferuje teoretyczną szczytową wydajność na poziomie 35 petaflopów – ponad czterokrotnie wyższą niż poprzedni flagowy system Cyfronetu. Helios zapewni również 1,8 eksaflopa szczytowej wydajności sztucznej inteligencji, pozwalając naukowcom na wykorzystanie pełni mocy AI i rozwijanie innowacji naukowych dzięki wyjątkowym możliwościom obliczeniowym.

Superkomputer oferowany przez Cyfronet umożliwia obsługę rosnącego zapotrzebowania na zasoby obliczeniowe w dziedzinach takich jak chemia, medycyna, technologia materiałowa, astronomia czy ochrona środowiska. Dzięki wyższemu poziomowi wydajności i zaawansowanym technologiom, system będzie dostępny dla społeczności naukowych z polskich instytucji publicznych i prywatnych, w tym placówek badawczych, samorządów i szpitali.

Helios, superkomputer Cyfronetu, musiał być bardziej energooszczędny ze względu na wzrost cen energii. Dlatego zdecydowano się zastosować chłodzenie cieczą w nowym systemie HPE Cray EX. Firma HPE zbudowała większość z 10 najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie, wykorzystując technologię bezpośredniego chłodzenia cieczą (DLC). Ta innowacyjna metoda chłodzenia jest wykorzystywana w rozwiązaniach superkomputerowych dla generatywnej sztucznej inteligencji, co pozwala na efektywne chłodzenie systemów przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii w zastosowaniach wymagających znacznych zasobów obliczeniowych.

Trish Damkroger, wiceprezes i dyrektor generalna HPC & AI Infrastructure Solutions w HPE, wyraziła przekonanie, że superkomputery są teraz pierwszym wyborem dla zastosowań AI, umożliwiając skuteczne szkolenie modeli na dużą skalę. Dodała, że nowy system Helios oparty na superkomputerze HPE Cray EX przynosi Akademickiemu Centrum Komputerowemu Cyfronet AGH znaczny wzrost mocy obliczeniowej przetwarzania równoległego. Damkroger wyraziła również radość z możliwości wsparcia Cyfronet w jego misji i oczekiwań co do przyszłych osiągnięć naukowych w różnych dziedzinach.

„Cyfronet od 50 lat pomaga rozwijać polską naukę, oferując swoje zasoby obliczeniowe rozmaitym badaczom i instytucjom, aby mogli uzyskiwać bardziej kompleksowe i dokładne wyniki w krótszym czasie” – powiedział prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH. „Aby to kontynuować, musieliśmy zainwestować i zbudować nowy superkomputer o najbardziej zaawansowanej architekturze, dużej mocy obliczeniowej i możliwościach z obszaru AI. Superkomputer HPE Cray EX, wykorzystywany w najszybszych klastrach na świecie, był odpowiednim wyborem”.

Helios to superkomputer składający się z trzech partycji, które są przeznaczone do różnych typów obciążeń. Mogą z niego korzystać zarówno społeczność naukowa, jak i klienci komercyjni.

Partycja CPU oparta jest na superkomputerze HPE Cray EX, wyposażonym w procesory AMD EPYC™ 4. generacji i 200 terabajtów pamięci DDR5. Jest przeznaczona do modelowania i symulacji, m.in. w dziedzinach takich jak modelowanie przepływów w turbinach wiatrowych i skrzydłach, crash testy samochodów, medycyna (np. symulacje wiązki w terapii protonowej stosowanej w leczeniu nowotworów).

Partycja GPU oparta jest na superkomputerze HPE Cray EX, wyposażonym w 440 NVIDIA GH200 Grace Hopper Superchip. Jest przeznaczona do symulacji komputerowych z wykorzystaniem obrazów w inżynierii materiałowej, fizyce ciała stałego, odkrywaniu leków i trenowaniu AI na dużą skalę, w tym generatywnej sztucznej inteligencji.

O Hewlett Packard Enterprise

Firma Hewlett Packard Enterprise to globalny dostawca innowacyjnych rozwiązań technologicznych, których celem jest wsparcie organizacji w szybszym osiąganiu zamierzonych celów poprzez wykorzystanie zgromadzonych danych. Dzięki długoletniej historii innowacji, HPE oferuje unikalne, otwarte i inteligentne rozwiązania w modelu usługowym, obejmujące usługi chmurowe, rozwiązania obliczeniowe, HPC, sztuczną inteligencję, Intelligent Edge, oprogramowanie i pamięć masową. Firma wspiera swoich partnerów w opracowywaniu nowych modeli biznesowych i zwiększaniu wydajności operacyjnej. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.hpe.com

O Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH jest pionierem w eksploatacji i rozbudowie bazy sprzętowej komputerów dużej mocy oraz miejskiej i akademickiej sieci komputerowej w Krakowie (MAN). Cyfronet pełni funkcję lidera w Konsorcjum PLGrid, konsolidującym krajowe zasoby obliczeniowe dla nauki i świadczącym unikalne usługi wsparcia IT. Ponadto, jest liderem Krajowego Centrum Kompetencji HPC, będącego punktem kontaktowym zarówno dla środowiska akademickiego, jak i przemysłu. Cyfronet posiada bogate doświadczenie w budowaniu, utrzymywaniu i rozwijaniu zintegrowanych platform usługowych dla użytkowników naukowych oraz uczestniczy w wielu inicjatywach badawczo-rozwojowych na poziomie krajowym i europejskim. Więcej informacji na stronie: www.cyfronet.pl/en

Obecnie nowy system osiąga teoretyczną szczytową wydajność na poziomie 35 petaflopów, co czyni go najszybszym superkomputerem w Polsce w porównaniu z systemami znajdującymi się na liście TOP500 (edycja z listopada 2023 r.).


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ