Home Biznes Kraków – centrum innowacji w projektach transportowych na skalę europejską

Kraków – centrum innowacji w projektach transportowych na skalę europejską

by Wiadomości Kraków
0 comment

30 lat działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Franciszka Stefczyka zostało uczczone wyjątkowym koncertem „Lustra – Wyspiański, Stefczyk, Herbert”, który odbył się w Bazylice katedralnej w Pelplinie.

Ministerstwo Infrastruktury zaprasza na spotkanie wysokiego szczebla, które odbędzie się 4 września 2023 r. w Krakowie. Wydarzenie to będzie okazją do dyskusji na temat strategicznych projektów transportowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Uczestnikami będą przedstawiciele resortów ds. transportu z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji, a także przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Komisji Europejskiej.

Tego wyjątkowego spotkania będzie okazją do omówienia wyzwań, jakie stawia przed nami obecna sytuacja geopolityczna. Ministerstwo Infrastruktury zachęca wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu i wspólnego przyglądania się potrzebom infrastruktury transportowej.

Pandemia COVID-19 i trwająca napaść Rosji na Ukrainę pokazały, że Europie potrzebna jest trwała sieć transportowa, aby zapewnić jej stabilność, bezpieczeństwo i przyszłość. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że nasza wspólna jedność, determinacja i solidarność są kluczowe dla tworzenia i finansowania wydajnych systemów transportowych w naszym regionie.

Kontynuacja międzynarodowych dyskusji na temat transportu

Ministrowie odpowiedzialni za transport w Wysokim Szczeblu spotkali się już dwukrotnie w ostatnim czasie. W dniach 29-30 marca 2023 r. w Rzeszowie odbyło się Forum Transportowe (The International Transport Forum – ITF), zorganizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i ITF, na którym przedstawiciele 23 państw z 3 kontynentów i 3 instytucji międzynarodowych dyskutowali na temat „Łącząc Ukrainę z Europą i światem – odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw”.

W czerwcu 2021 r. przedstawiciele ministrów odpowiedzialnych za sprawy transportu w krajach Grupy Wyszehradzkiej, tj. Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech, spotkali się w Krakowie, aby rozmawiać na temat transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i wodnego. W rezultacie podpisano deklarację dotyczącą współpracy w transporcie kolejowym, a także określono priorytety projektów i inwestycji infrastruktury transportowej, kluczowe dla naszych gospodarek i wymienionych w transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Te inwestycje obejmują m.in. szlak drogowy Via Carpatia, koleje dużych prędkości, kanał wodny Dunaj-Odra-Łaba oraz Centralny Port Komunikacyjny.

W trakcie spotkania ministra A. Adamczyka z ministrem ds. transportu Czech Martinem Kupką, które odbyło się 3 września 2023 r., podkreślono szczególną rolę infrastruktury kolejowej w zapewnieniu mobilności wojskowej. Ponadto, ministrowie udali się wspólnego pozyskiwania środków unijnych na inwestycje infrastrukturalne w regionie.

Minister A. Adamczyk zaproponował wspólne zaangażowanie w kwestię wzmocnienia infrastruktury kolejowej, a także wypracowanie wspólnego stanowiska na forum UE w sprawie wykorzystania środków unijnych. Minister Martin Kupka zgodził się w pełni z propozycją, zapewniając jednocześnie, że będzie wspierał wszelkie działania mające na celu poprawę mobilności wojskowej.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Treść komunikatu jest odpowiedzialnością jego nadawcy, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ