Home Biznes Kongres 590: jeśli KGHM chce pozostać liderem rynku, musi mieć stabilne źródło energii

Kongres 590: jeśli KGHM chce pozostać liderem rynku, musi mieć stabilne źródło energii

by Wiadomości Kraków
0 comment

Uruchomienie małych reaktorów małej mocy o modularnej konstrukcji (SMR – Small Modular Reactors) planują KGHM i Tauron. Producent miedzi zapowiada uruchomienie instalacji SMR w 2029 r., reaktor ma zaspokoić zapotrzebowanie KGHM na energię elektryczną.

„Jeśli chcemy pozostać światowym liderem rynków miedzi i srebra, to potrzebujemy dostępu do stabilnego źródła energii. W prowadzeniu działalności ważne są przewidywalne koszty” – przekonywał Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM.

Jak zapowiedział przedstawiciel miedziowego giganta, wytwarzana przez reaktor energia ma być przeznaczona na użytek wewnętrzny.

Zapowiedział również, że spółka zamierza sprawdzić możliwość wykorzystywania wytwarzanego w reaktorze wodoru w hutnictwie.

„Konkurencja pomiędzy >>dużym<< i >>małym<< atomem nie istnieje. Żadna z firm deklarujących wejście w SMR-y nie prowadzi wyścigu konkurencyjnego. Wszystkie projekty są potrzebne, bo najważniejsze jest dostarczanie prądu” – podsumował prof. Ludwik Pieńkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ekspert KGHM Polska Miedź.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ