Home Biznes Gwałtowny wzrost liczby ofert pracy związanych ze sztuczną inteligencją: kogo poszukują i ile płacą – analiza przeprowadzona przez Jooble i No Fluff Jobs

Gwałtowny wzrost liczby ofert pracy związanych ze sztuczną inteligencją: kogo poszukują i ile płacą – analiza przeprowadzona przez Jooble i No Fluff Jobs

by Wiadomości Kraków
0 comment

Krzysztof Bajołek, znany przedsiębiorca i inwestor, ogłosił strategiczną inwestycję w firmę Closer Music, która jest szybko rozwijającym się graczem w muzycznym sektorze high-tech. Inwestycja w wysokości 4000000 PLN jest ważnym krokiem dla Closer Music, który pozwoli napędzać planowane innowacje i przyspieszyć wzrost w konkurencyjnym środowisku.

Według analizy rynku pracy przeprowadzonej przez analityków Jooble i No Fluff Jobs, liczba ofert pracy związanych z AI znacząco wzrosła w ostatnim czasie. Na początku 2023 roku średnia miesięczna liczba ofert wynosiła około 1300, natomiast w 2024 roku wzrosła do 2500-3000 miesięcznie. Gwałtowny wzrost liczby ofert pracy rozpoczął się w styczniu tego roku, osiągając 119% wzrostu w porównaniu z końcem 2023 roku.

Odnotowano również wzrost udziału ogłoszeń związanych z sztuczną inteligencją na portalu No Fluff Jobs. W pierwszej połowie 2023 roku wynosił on 2,14%, a rok później już 3,56%. Ten znaczący wzrost ma miejsce w kontekście obecnej sytuacji na rynku pracy IT, gdzie większość specjalizacji zanotowała spadki – na przykład udział ogłoszeń dla specjalistów z zakresu backendu (najpopularniejsza kategoria w portalu) spadł o 2,72%.

W dziedzinie technologii informatycznych najbardziej poszukiwani są pracownicy związani ze sztuczną inteligencją, takie jak inżynierowie AI/ML, analitycy danych, badacze AI oraz menedżerowie produktu i projektu. Te zawody cieszą się obecnie największą popularnością w branży.

Zarobki specjalistów ds. sztucznej inteligencji sukcesywnie rosną. W 2022 roku mediana dolnych i górnych widełek wynosiła na umowach B2B 18 500-26 000 PLN netto, a na umowach o pracę 13 000-20 000 PLN brutto. W 2023 roku nastąpił nieznaczny spadek na umowach B2B, do 18 000-26 000 PLN netto oraz wzrost na umowach o pracę do 15 000-22 000 PLN brutto. W I połowie 2024 roku zarobki oscylowały między 18 000 a 26 900 PLN netto na B2B oraz 16 000-22 000 PLN brutto na UoP.

Większość ofert pracy w dziedzinie sztucznej inteligencji skierowana jest na stanowiska inżyniera AI i stanowią one połowę wszystkich ofert pracy każdego miesiąca. W związku z niedoborem takich specjalistów, maksymalne wynagrodzenie jest średnio o 15% wyższe niż w podobnych ofertach pracy dla inżynierów na rynku IT.

Obserwuje się dużą ilość ofert pracy na stanowiska „inżynier AI – analityk danych”, które łączą szeroki zakres obowiązków związanych z analizą danych, opracowywaniem algorytmów uczenia maszynowego oraz wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Wynagrodzenia na tych stanowiskach są znacznie wyższe niż na stanowiskach, które nie łączą tych zawodów, tj. inżyniera AI i analityka danych.

Wymagane umiejętności w tej dziedzinie to programowanie w Pythonie i R, znajomość bibliotek TensorFlow, PyTorch i Keras, a także doświadczenie w obszarze big data i przetwarzania w chmurze.

Według danych No Fluff Jobs, w 2022 roku średnia liczba aplikacji na ogłoszenia dotyczące AI wynosiła 25,6, a w 2023 wzrosła do 42,6. W pierwszym kwartale 2024 roku utrzymała się na wysokim poziomie 40,9 aplikacji na jedną ofertę. Rosnącą popularność sztucznej inteligencji widać również w analizie ruchu w ogłoszeniach, gdzie średnia liczba wyświetleń ogłoszenia wzrosła z 622 w 2022 roku do 1185 w 2023 roku, a już w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła 859.

„Z badań No Fluff Jobs wiemy, że blisko 29% programistów i programistek obawia się zastąpienia przez AI. Choć powinniśmy traktować sztuczną inteligencję jako rozwiązanie, które ma nam pomóc w pracy i np. wyręczyć w prostych powtarzalnych czynnościach , z zaciekawieniem przyglądam się wieściom zza oceanu, gdzie nieustannie wdrażane są nowe rozwiązania. Czy to znaczy, że ofert pracy z dziedziny AI będzie stale przybywać, a zapotrzebowanie na osoby kodujące spadnie? Czas pokaże, ale z pewnością silna obecność AI na rynku pracy jest normą” – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Przykłady dużych firm zatrudniających specjalistów od sztucznej inteligencji obejmują Capgemini, HubQuest, Insight, Playtika, Samsung R&D Institute Poland, STX Next, MindPal, LeverX, ElitMind, Idego Group, Reply, Tooploox, N-iX, Convista i Finture.

Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Łódź to miasta w Polsce z największą liczbą ofert pracy związanych ze sztuczną inteligencją. Wyszukiwane oferty pracy w tych miastach nieznacznie przekraczają liczbę wakatów.

„Polska staje się atrakcyjnym miejscem dla inwestycji w technologie AI ze względu na wysoko wykwalifikowanych specjalistów, rozwiniętą infrastrukturę i wsparcie rządowe. Liczba startupów i ośrodków badawczych specjalizujących się w AI rośnie z roku na rok, co otwiera nowe możliwości dla rozwoju zawodowego i opracowywania nowatorskich produktów” – mówi Nazar Danczuk, Country Manager w Jooble.

Jooble to globalna firma IT specjalizująca się w produktach internetowych. Ich głównym produktem jest międzynarodowa wyszukiwarka pracy, która codziennie jest używana przez miliony użytkowników z 67 krajów. Na jednej stronie internetowej znajdują się tysiące ofert pracy z różnych źródeł. Według serwisu SimilarWeb, Jooble jest jedną z 10 najpopularniejszych platform z ofertami pracy pod względem ruchu w sektorze pracy i zatrudnienia. Firma ma swoją lokalną siedzibę w Warszawie.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ