Home Artykuły partnerskie Strach przed dentystą. Jak poradzić sobie z dentofobią?

Strach przed dentystą. Jak poradzić sobie z dentofobią?

by Wiadomości Kraków
0 comment

Wizyta u dentysty wielu osobom nadal kojarzy się raczej nieprzyjemnie. Winne są temu zazwyczaj negatywne doświadczenia z przeszłości, wskutek których niektórzy u dentysty nie byli od wielu lat. U niektórych lęk przed dentystą jest na tyle silny, że przybiera formę dentofobii – problemu natury psychologicznej, który często wymaga pomocy ze strony psychologa. Z lękiem przed dentystą można sobie jednak poradzić na własną rękę. Często już jedna wizyta w sprawdzonym gabinecie, u dobrego specjalisty pozwala przekonać się, że nie ma się czego bać – zwłaszcza w dzisiejszych czasach!

Dlaczego boimy się dentysty? Czy nasze obawy są uzasadnione?

Aż połowa Polaków unika regularnych wizyt u dentysty z powodu zwykłego lęku. I rzeczywiście, wizyty u stomatologa nie zawsze kojarzą się z przyjemnością, zwłaszcza jeśli odwiedzamy gabinet w celu leczenia próchnicy czy przeprowadzenia bardziej skomplikowanych i często przez to bolesnych zabiegów. W większości przypadków lęk przed dentystą wynika jednak z negatywnych doświadczeń z przeszłości, często jeszcze z czasów dzieciństwa.

Fotel dentystyczny

Kilkanaście lat temu praktycznie żaden dentysta w Krakowie nie dysponował jeszcze takimi nowoczesnymi urządzeniami i technikami, jakie są dostępne teraz. Leczenie zębów wiązało się więc z bólem, dyskomfortem i nierzadko lękiem. Z czasem, u co bardziej wrażliwych pacjentów, mógł się on przerodzić w dentofobię, czyli psychologiczny strach przed dentystą. W jej skutek takie osoby nie tylko unikały profilaktycznych wizyt w gabinecie, ale także zaniedbały swoje zdrowie. Unikanie dentysty za wszelką cenę w dłuższej perspektywie czasu powoduje wiele negatywnych skutków zdrowotnych, które z kolei może przezwyciężyć tylko wizyta w gabinecie i podjęcie działań mających na celu ich wyeliminowanie.

Jak przełamać się i zgłosić na wizytę kontrolną do dentysty?

Dziś każdy dentysta w Krakowie dysponuje nowoczesnym sprzętem i metodami leczenia, które były jeszcze kilkanaście lat temu niedostępne. Pozwala to nie tylko na skuteczniejsze leczenie problemów stomatologicznych, ale także sprawia, że proces „naprawy” uśmiechu jest bardziej komfortowy dla pacjenta. Dentysta w Krakowie posiada do wyboru kilka różnych rodzajów znieczulenia, co pozwala na leczenie zębów bez bólu, nowoczesne urządzenia i techniki gwarantują natomiast wyższą skuteczność leczenia oraz mniejsze ryzyko jego niepowodzenia. W związku z tym, warto przekonać się do wizyty u dentysty, zwłaszcza jeśli mamy problemy z zębami towarzyszące nam od dłuższego czasu.

Aby przełamać lody i przekonać się, że nie ma się czego bać, warto umówić się na pierwszą wizytę w formie konsultacji. W czasie jej trwania dentysta zapozna się ze stanem naszych zębów, wskaże problemy, które wymagają interwencji w pierwszej kolejności oraz zaproponuje sprawdzone i bezbolesne metody ich eliminacji. Takie spotkanie z dentystą pozwoli także lepiej poznać specjalistę oraz zdecydować, czy to właśnie jemu chcemy powierzyć swój uśmiech. Zaufanie do specjalisty oraz stosowanych przez niego metod leczenia to bowiem klucz, aby przełamać lęk przed fotelem dentystycznym!

Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – Twój zaufany dentysta Kraków.

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ