Home Technologie Szukając Harmonii: Konferencja 'Creatio Continua’ w Krakowie – 1-2 grudnia

Szukając Harmonii: Konferencja 'Creatio Continua’ w Krakowie – 1-2 grudnia

by Wiadomości Kraków
0 comment

Kraków po raz szósty stanie się miejscem, w którym światowe debaty odbywać się będą na temat roli wiernych w tworzeniu harmonii w ekologii, ekonomii, (geo)polityce i duchowości. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Teologii i Filozofii Uniwersytetu w Nottingham oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w ekologiczno-religijnej konferencji Creatio Continua VI: znaki harmonii.

„Kryzys ekologiczny, wojna, rozpad wspólnego świata – wierzący muszą mieć na to przekonujące odpowiedzi. Takich odpowiedzi szukamy wspólnie, co roku spotykając w Krakowie podczas konferencji >>Creatio continua<< najciekawszych europejskich intelektualistów i praktyków: ekonomistów, analityków geopolityki, teologów” – mówi dr Mateusz Piotrowski, doradca programowy Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska i współorganizator konferencji. – „Gromadzimy ludzi z różnych ideowych światów, pokazując, że ojczysta przyroda, solidarność społeczna, godna praca to sprawy, których warto bronić” – dodaje Piotrowski.

Czy możemy osiągnąć harmonijną równowagę w obliczu wojny, kryzysu klimatycznego i kosztownej transformacji energetycznej? Panel otwarcia wystąpią Paweł Rojek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Philip Goodchild z Uniwersytetu w Nottingham, Esmé Partidge z Uniwersytetu w Cambridge, Adam Morton z Uniwersytetu w Nottingham i Anna Wajda z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie aby odpowiedzieć na to pytanie.

„Łatwo zobaczyć w tym, co dzieje się dookoła nas, znaki apokalipsy. Podczas tej edycji chcemy zrobić coś trudniejszego: poszukać znaków harmonii. To znaczy: działających rozwiązań, które pozwalają żyć w większej harmonii, pokoju z Bogiem, światem, który stworzył i z innymi ludźmi” – mówi dr Mateusz Piotrowski, współorganizator konferencji.

Na tegorocznej konferencji poruszony zostanie temat przywrócenia solidarności w polityce. W dyskusji udział wezmą także lord Maurice Glasman – członek Izby Lordów brytyjskiego „konserwatywnego socjalizmu” Blue Labour, Ariadna Lewańska z Sorbony, Czesław Bielecki – architekt i publicysta, inicjator Projektu Konsens oraz Jan Śpiewak – działacz społeczny. Uczestnicy spotkania będą szukać odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób uda się przywrócić jedność w naszych czasach emocji i podziałów.

Na debacie poświęconej geopolityce, wspólnotom, pracy oraz roli teologii w dzisiejszym świecie, głos zabiorą m.in. Luigino Bruni, dyrektor Papieskiego Programu Ekonomii Franciszka, Hanna Suchocka, pierwsza kobieta na stanowisku premiera w Polsce, siostra Helen Alford, przewodnicząca Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, Agata Bielik-Robson, polska filozofka, Bartłomiej Radziejewski, twórca geopolitycznego think zine’u “Nowa Konfederacja” oraz John Milbank, wybitny anglikański teolog i założyciel “radykalnej ortodoksji”.

W dniach 28 i 29 listopada odbyło się w Warszawie kolejne międzynarodowe wydarzenie, poświęcone idei „zielonego konserwatyzmu” – „Creatio Continua”. Konferencja pt. „Energy security in central and eastern Europe. Wspólnie dla bezpieczeństwa i klimatu” zgromadziła polityków i ekspertów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz ich partnerów, by wspólnie omówić problemy dotyczące przyszłości energetycznej.

Zapraszamy do udziału w szóstym spotkaniu konferencyjnym „Creatio continua VI: Znaki harmonii”, które odbędzie się 1-2 grudnia br. w godz. 9:30 – 17:00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Podzamcze 8 w Krakowie.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ