Home Zdrowie i styl życia Główny sekret sukcesu – odpowiednie przygotowanie do maratonu

Główny sekret sukcesu – odpowiednie przygotowanie do maratonu

by Wiadomości Kraków
0 comment

Pamiętajcie, jeśli decydujecie się na bieg maratoński, to musicie być do tego dobrze przygotowani. Nie wolno doprowadzać do sytuacji, w której organizm będzie przeciążony do granic tolerowanych – przestrzega prof. Jerzy Żołądź, ekspert w dziedzinie rehabilitacji, kultury fizycznej i integracji społecznej. W przeciwnym razie może dojść do przedwczesnego wyczerpania zasobów glikogenu wątrobowego i mięśniowego, co może skutkować hipoglikemią. Dlatego dbajcie o odpowiednią kondycję i przygotowanie przed maratonem!

Genetyka odgrywa ważną rolę w wydolności fizycznej, ale także styl życia, jaki prowadzi dana osoba, ma duży wpływ. Dieta, styl życia, aktywność fizyczna, a nawet poziom stresu są czynnikami, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć wydolność fizyczną.

Kluczowe jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę między wszystkimi czynnikami, które wpływają na wydolność fizyczną, aby uzyskać optymalne rezultaty. Poprzez odpowiednie planowanie, lepsze wybory i konsekwentne wykonywanie ćwiczeń można uzyskać znaczne zwiększenie wydolności fizycznej.

Aby w sposób zdrowy zwiększyć swoją zdolność do wysiłków długotrwałych, należy skupić się na treningu o umiarkowanej intensywności. Można to osiągnąć poprzez wykonywanie ćwiczeń o stałej prędkości lub stałej mocy. Oprócz tego ważne jest, aby skupić się na regularnym treningu, w tym na treningu interwałowym, który pomaga w poprawie wytrzymałości. Systematyczność i wytrwałość są kluczowe dla osiągnięcia zadowalających wyników. Jeśli chodzi o trening, odpowiednie dawki i regularne postępy są bardzo ważne.

Próg mleczanowy, nazywany również mocą krytyczną, to poziom intensywności wysiłku, po którego osiągnięciu zaburzona zostaje stabilność metaboliczna mięśni, a wskutek tego wzrasta stężenie mleczanów we krwi. Oznacza to, że w pracujących mięśniach większy udział bierze glikoliza beztlenowa, a to z kolei prowadzi do zmęczenia. Próg mleczanowy to więc granica, której nie powinniśmy przekraczać, jeśli chcemy utrzymywać nasz organizm w zdrowiu, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy się narazić na poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Aby pomóc nam w monitorowaniu tego progu, zaleca się „prozdrowotną strefę” intensywności wysiłkowej, która pozwoli nam na osiągnięcie pożądanych rezultatów bez ryzyka przekroczenia progu mleczanowego.

Należy pamiętać, że zdrowy tryb życia powinien obejmować nie tylko wysiłek fizyczny, ale również odpowiednią dietę, która powinna być zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Odpowiednia dieta zapewnia nam dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów, które są niezbędne do wykonywania wysiłku fizycznego, a także do zapewnienia odpowiedniej regeneracji i ogólnego zdrowia.

Dobrze zaplanowany i dostosowany do naszych możliwości trening fizyczny może być bardzo korzystny dla naszego zdrowia i długości życia. Zgłębiając wiedzę na temat treningu, wybierając ćwiczenia, które są najbardziej odpowiednie dla naszego typu ciała i planując nasz trening w odpowiedni sposób, możemy uzyskać wszystkie korzyści wynikające z aktywności fizycznej. Prawidłowo wykonywany trening wzmacnia system odpornościowy organizmu, poprawia krążenie krwi, pomaga regulować poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, a także zapobiega wielu chorobom. Należy jednak pamiętać, że trening jest lekiem, który należy stosować ostrożnie, aby uniknąć przedawkowania.

W obecnych czasach dostrzec można modę na bieganie maratonów przez niewystarczająco wytrenowane osoby. Osoby te często nie są świadome konsekwencji swoich działań, nie zdając sobie sprawy z możliwych powikłań, jakie mogą się pojawić podczas maratonu. Przygotowanie do biegu maratońskiego wymaga regularnego treningu, by móc wytrzymać dystans na odpowiednim poziomie. Aby móc bezpiecznie przebiec maraton, trzeba wytrzymać przynajmniej 10 km w godzinę. Testy biegowe, takie jak Zoladz-test, pozwalają na określenie poziomu progowej prędkości biegu. Przygotowanie do maratonu to nie tylko fizyczna sprawność, ale też prawidłowe odżywianie i odpowiedni sen. Każdy, kto chce wziąć udział w biegu maratońskim, powinien dobrze przygotować się do tego wcześniej.

Ryzyko powstania uszkodzeń metabolicznych w czasie biegu maratońskiego jest związane z nadmiernym wydzielaniem toksyn w organizmie. Przy zbyt intensywnym wysiłku fizycznym, wielu procesów chemicznych, zwłaszcza w komórkach mięśniowych, nie da się już odwrócić. Powoduje to zakłócenie pracy mięśni, a w konsekwencji prowadzi do zmęczenia mięśni, bólu i dyskomfortu. Dlatego ważne jest, aby biegacze mieli świadomość i wiedzę na temat swojego stanu zdrowia, aby uniknąć nadmiernego wysiłku fizycznego.

Ponadto, niewytrenowani biegacze są bardziej narażeni na odwodnienie, co powoduje hipoglikemię i zaburzenia rytmu serca. Wraz ze wzrostem temperatury ciała i odwodnieniem, organizm traci swoją zdolność do utrzymania stałego poziomu glukozy we krwi. To może być bardzo niebezpieczne i mieć poważne konsekwencje dla zdrowia biegacza, a nawet może zakończyć się śmiercią, jeśli nie zostanie zauważone i zdiagnozowane na czas.

To może być zabójcze…

Udział w biegu maratońskim przez osoby niewytrenowane jest bardzo niebezpieczny i może mieć katastrofalne skutki. Przede wszystkim, istnieje ryzyko wystąpienia hipertermii i hipoglikemii. Wzrost temperatury ciała biegacza do 42 stopni Celsjusza może być szczególnie zabójczy dla narządów, które są najbardziej wrażliwe na temperaturę, jak mózg i serce. Za tym zjawiskiem podąża odwodnienie, co powoduje zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, co może prowadzić do zaburzeń funkcji życiowych i w konsekwencji do śmierci.

Drugim poważnym zagrożeniem jest niewłaściwa reakcja organizmu na warunki terenowe i wysiłek fizyczny. Niewytrenowane ciało może nie wytrzymać potężnego obciążenia, jakie niesie bieg maratoński, a to może zakończyć się poważnymi urazami i zatrzymaniem akcji serca.

Pamiętaj: maraton to wyjątkowo wymagający bieg, dlatego musisz być w odpowiedni sposób przygotowany. Podczas maratonu temperatura ciała może wzrosnąć do nawet 39oC, co przekroczy dopuszczalny poziom dla organizmu. Ponadto, u osób nie przygotowanych do biegu, może wystąpić hipoglikemia, co może stworzyć poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Odwodnienie i zaburzenie gospodarki elektrolitowej to niebezpieczne czynniki dla zdrowia, zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Im lepiej przygotowana jest osoba do maratonu, tym mniejszy stres odczuje w trakcie jego biegu.

Bieg maratoński wymaga zatem zarówno odpowiedniego przygotowania, jak i wytrwałości. Jednak, aby ten wyścig był możliwy do pokonania, potrzebne są odpowiednie cechy fizyczne, jak i psychiczne.

Dla tych, którzy pragną podjąć tę wyzwanie, ważne jest, aby dobrze przygotować się do tego wyczerpującego wysiłku. Długodystansowcy muszą zacząć od właściwego treningu, a następnie stopniowo zwiększać czas biegu, aby wyćwiczyć wytrzymałość i wytrzymać cały dystans biegu.

Bieganie maratonu to fizyczny wyczyn, wymagający odpowiedniego treningu, dyscypliny i silnej woli. Jednakże, jeśli wszystkie te komponenty są właściwie połączone, możliwe jest ukończenie biegu maratońskiego w wymaganym czasie. Efekty ciężkiej pracy i wytrwałości mogą być naprawdę satysfakcjonujące.

Wysiłek włożony w przygotowanie do biegu maratońskiego może być naprawdę wymagający, ale też i satysfakcjonujący. Przestrzegając odpowiednich reguł treningu i wytrwałości, każdy ma szansę dobrze przygotować się do biegu, a następnie osiągnąć swój cel – ukończenie maratonu w zaplanowanym czasie.

Podsumowując, osiągnięcie wyniku mniejszego niż 5 godzin w maratonie wymaga od młodych zdrowych ludzi odpowiedniego przygotowania się fizycznego, trwającego od 2 do 3 lat. Najlepsi biegacze na świecie są w stanie biec maratony w czasie nieprzekraczającym 2 godzin, a ich szybkość w biegu wynosi 21 km/h, a ich wielkość VO2max jest dwukrotnie wyższa niż u zwykłych ludzi. Wszystkie te osiągnięcia są wynikiem wielomiesięcznych treningów – biegacze tej klasy przemierzają ponad 200 km tygodniowo. Co ciekawe, maratony w czasie 5 godzin są dla ludzkiego organizmu bardziej szkodliwe niż te przebiegnięte w 2 godziny przez elitę.

Profesor Jerzy Andrzej Żołądź jest naukowcem specjalizującym się w naukach o kulturze fizycznej. Jest kierownikiem Katedry Fizjologii Wysiłku i Bioenergetyki Mięśni w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Współtworzył sukces Adama Małysza. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk – Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej. Prof. Żołądź jest autorem wielu artykułów naukowych, a także przez trzy lata pracował razem z 60-osobowym zespołem światowych ekspertów przy podręczniku „Muscle and Exercise Physiology” wydawnictwa Academic Press, Elsevier, London. Jest również recenzentem prac habilitacyjnych i doktoratów. Ostatnio wygłosił prelekcję na temat mięśni podczas konferencji pt.: „Free Radicals in Biology, Medicine, Sport and Nutrition” („Wolne rodniki w biologii, medycynie, sporcie i żywieniu”) w Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, która jest największą w Europie środkowo-wschodniej konferencją na temat wolnych rodników i biochemii wysiłku fizycznego.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ