Home Społeczeństwo i polityka Miliony Polaków mają dostęp do własnego Mieszkania dzięki Programowi Pierwsze Mieszkanie

Miliony Polaków mają dostęp do własnego Mieszkania dzięki Programowi Pierwsze Mieszkanie

by Wiadomości Kraków
0 comment

Ministerstwo Rozwoju i Technologii z przyjemnością może poinformować, że 3 lipca wprowadzone bezpieczne kredyty 2 proc. oraz oszczędnościowe Konta Mieszkaniowe cieszą się ogromnym powodzeniem. Już 24 tys. osób złożyło wnioski o kredyt, co przełożyło się na podpisanie 1 192 umów na kwotę prawie 410 mln zł. Co więcej, założono 834 Konta Mieszkaniowe.

Polska wprowadziła jeden z najbardziej wsparciających program mieszkalnictwa w powojennej Europie, który spotkał się z uznaniem nawet w międzynarodowej prasie. Mieszkańcy naszego kraju z zaciekawieniem odnotowali możliwość skorzystania z bezpiecznego kredytu 2 proc. w czerwcu. Program ten okazał się szansą, z której skorzystało dziesiątki młodych ludzi marzących o własnym mieszkaniu. Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, zaznacza, że na rok 2020 nie zostały wprowadzone żadne ograniczenia i każdy, kto spełni wymagane formalności, może liczyć na kredyt hipoteczny.

Bezpieczny kredyt 2 proc. cieszy się dziś bardzo dużą popularnością. Program oferują już 9 banków: Alior Bank S.A., Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank PEKAO S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A. oraz VeloBank S.A. Co więcej, jeden bank zawarł już umowę z BGK, a następne 4 instytucje zadeklarowały gotowość przystąpienia do programu w najbliższych miesiącach.

Korzyści z bezpiecznego kredytu 2 proc. są znaczne. Banki obniżają oprocentowanie kredytu, a także oferują niższe opłaty i prowizje. Wszystko to sprawia, że bezpieczny kredyt 2 proc. staje się coraz bardziej dostępny dla szerszego grona odbiorców.

W ciągu zaledwie jednego miesiąca programu złożono 24 262 wniosków kredytowych, a 1 192 umów zostało podpisanych na łączną kwotę ok. 409,4 mln zł (dane na dzień 7 sierpnia 2023 roku). Średnia kwota bezpiecznego kredytu wynosiła 343 430 zł, a większość z nich dotyczyła zakupu mieszkań. Średnio do banków wpływało 1000 wniosków dziennie, a ok. 50 umów było podpisywanych każdego dnia. Co ciekawe, największą grupą korzystającą z kredytów były osoby w wieku od 26 do 35 lat, stanowiąc aż 75% wszystkich pożyczkobiorców.

Szacunki wskazują, że w ciągu najbliższych dwóch lat państwo przeznaczy na dopłaty do rat kredytów ogółem ponad 159,6 mln zł. Z prognoz wynika, że w 2024 roku państwo przeznaczy na ten cel 20,3 mln zł, a w 2025 18,6 mln zł. W ciągu najbliższych dwóch lat wsparcie państwa ma skutkować wnioskami o kredyt od ok. 51 tys. osób, z czego ok. 40 tys. umówi się na warunki kredytu.

Według danych bankowych, ilość wniosków oczekujących na rejestrację lub przekazanych przez pośredników Banku Gospodarstwa Krajowego rośnie z dnia na dzień – Bazowa liczba to obecnie ok. 50 zapytań dziennie. Z kolei ilość wejść na strony internetowe i pobrań formularzy kredytowych wzrosła kilkakrotnie. Dodatkowo Ministerstwo Rozwoju i Technologii udzieliło ponad 1,6 tys. odpowiedzi dotyczących programu.

Kredyt o stałej stopie 2% jest dostępny dzięki dopłacie, która jest różnicą między średnią stopą oprocentowania w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Maksymalny okres korzystania z dopłaty wynosi 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł (w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł). Kredyt można wykorzystać na rynku pierwotnym lub wtórnym.

Konto Mieszkaniowe to idealne rozwiązanie nie tylko dla rodziców, ale i dla wszystkich tych, którzy pragną zaoszczędzić na mieszkaniu. Program dofinansowania zapewnia, że pieniądze zgromadzone na koncie nie podlegają zubożeniu w wyniku inflacji. To doskonały sposób na pomnażanie oszczędności, bez obawy o ich wartość.

Konto Mieszkaniowe to doskonałe narzędzie dla oszczędzających, którzy zamierzają w przyszłości kupić sobie mieszkanie. W zamian za regularne wpłaty państwo oferuje premię. Konto może zostać założone od 13 roku życia aż do 45, co pozwala rodzicom zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom na przyszłość. Kwota wpłaty miesięcznej powinna wynosić przynajmniej 500 zł (6 tys. zł rocznie), jednak można wpłacić maksymalnie 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie).

Konto Mieszkaniowe jest oferowane przez trzy banki: Alior Bank, Bank PEKAO SA oraz jeden bank, który jest w trakcie podpisywania umowy. Do tej pory założono 834 Kont Mieszkaniowych, na których gromadzono łącznie ponad 1,5 mln zł.

Konto Mieszkaniowe to idealne rozwiązanie dla oszczędzających. Weźmy na przykład pana Jana, który regularnie odkładał po 800 zł miesięcznie. Po upływie pierwszego roku oszczędności wynosiły 9 600 zł, a inflacja wynosiła 11,5%. Oznacza to, że zyskał premię w wysokości 598 zł. Po kolejnym roku jego oszczędności wyniosły 19 200 zł, a po 5 latach będzie miał do dyspozycji aż 14 030 zł.

Program Pierwsze Mieszkanie jest przeznaczony dla osób, które chcą zdobyć pierwsze własne mieszkanie. Jego celem jest ułatwienie dostępu do kredytu hipotecznego oraz zmniejszenie kosztów jego spłaty. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej rządu: https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie

Program Pierwsze Mieszkanie oferuje szeroki zakres wsparcia dla osób, które chcą zdobyć pierwsze własne mieszkanie. Bez względu na to, czy chodzi o wynajem mieszkania, czy zakup, program oferuje wsparcie finansowe, dzięki czemu będziecie mogli wybrać najlepszy dla siebie wariant.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP zostały dostarczone przez nadawcę w stanie niezmienionym. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Źródło: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ