Home Społeczeństwo i polityka Kongres 590: Jak przeregulowanie rynku mieszkaniowego może doprowadzić Zachód do katastrofy

Kongres 590: Jak przeregulowanie rynku mieszkaniowego może doprowadzić Zachód do katastrofy

by Wiadomości Kraków
0 comment

Sytuacja związana z zakupem nieruchomości stała się jednym z najbardziej złożonych wyzwań globalnych, którym Polska nie jest wyjątkiem. Prof. Bryan Caplan podczas Kongresu 590 wskazał, że bez szybkiej deregulacji rynku mieszkaniowego oraz zmian w planowaniu przestrzennym metropolii, możemy spodziewać się konsekwencji w postaci kryzysów ekonomicznych, społecznych i demograficznych.

Posiadanie schronienia, zapewniającego bezpieczeństwo, jest istotnym elementem zaspokajania podstawowych potrzeb ludzkich. Wraz z dostępem do wody i żywności, staje się ono coraz bardziej trudne do zrealizowania, nie tylko w krajach Trzeciego Świata, ale także w krajach zachodu, które dotychczas cieszyły się wysokim poziomem rozwoju.

„Przybywam z Kalifornii, w której mierzymy się z podobnymi, a nawet większymi problemami mieszkaniowymi co w Polsce. W obu przypadkach rynek nieruchomości jest skrajnie przeregulowany, a absurdalne przepisy, komplikując proces inwestycyjno-budowlany, windują ostateczne ceny mieszkań” – tłumaczył prof. Bryan Caplan. 

Profesor George Mason University z Warszawy ostrzegł, że długofalowe skutki braku dostępu do mieszkań przez coraz większą liczbę ludzi mogą być bardzo dotkliwe dla całego społeczeństwa. Podczas swojej wystąpienia na 8 Kongresie 590 wyraził swoje poważne obawy w tej sprawie.

George Mason University z Warszawy ostrzegł przed ogromnymi, nieprzyjemnymi skutkami braku możliwości zakupu mieszkania dla coraz większej liczby obywateli. W swoim wystąpieniu na Scenie Głównej 8 Kongresu 590 podkreślił, że tego rodzaju sytuacja może mieć bardzo poważne konsekwencje.

„Wszystkie dostępne badania pokazują, że niezaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prowadzi wprost do wzrostu przestępczości, liczby samobójstw, depresji. Dodatkowo, niepewność związana z miejscem do życia znacznie odwleka lub uniemożliwia podjęcie decyzji o założeniu rodziny — co zwłaszcza tutaj, nad Wisłą, jest i będzie palącym problemem” – tłumaczył prof. Caplan. 

„Przede wszystkim musimy zredefiniować planowanie przestrzenne naszych miast i osiedli: zrezygnować z kilku miejsc parkingowych dla jednego apartamentu i postawić na gęstą, wysoką zabudowę kosztem segmentów lub domów jednorodzinnych — bardzo atrakcyjnych, ale całkowicie nieekonomicznych” – podkreślał profesor.

Gość specjalny Kongresu 590, amerykański naukowiec, wezwał Polaków do działania, by chronić społeczeństwo przed nadciągającą katastrofą. Zaproponował szereg działań, które miałyby na to wpłynąć.

Jego zdaniem, Polacy, ze swoim doświadczeniem systemu gospodarki planowej, powinni bardzo dobrze wiedzieć, jak ważną rolę w życiu społecznym odgrywa deregulacja rynku.

Gość specjalny Kongresu 590 pokazał, jak ważne jest, by Polacy wzięli sprawy w swoje ręce i zareagowali na zbliżającą się katastrofę. Przedstawił konkretne rozwiązania, które miałyby przyczynić się do jej zapobieżenia.

Według niego, Polacy, mając doświadczenie z gospodarką planową, powinni docenić zalety deregulacji rynku, która może pomóc w powstrzymaniu katastrofy.

„Tak jak w Stanach Zjednoczonych w zasadzie wszyscy chcieliby żyć w Nowym Jorku, Los Angeles czy San Francisco — tak w Polsce zapewne aspiracją większości ludzi jest zamieszkanie w Warszawie czy Krakowie. Tymczasem to właśnie w tych najbardziej popularnych ośrodkach czy regionach z reguły funkcjonują najsurowsze regulacje, windujące ceny nieruchomości. Podobnie działają państwa OPEC, ograniczając wydobycie ropy i tym samym podbijające ceny pożądanego surowca” – oceniał prof. Caplan. 

Amerykański naukowiec wyraził opinię, że polska gospodarka ma duży potencjał i może zbliżyć się do poziomu najbardziej rozwiniętych państw zachodnioeuropejskich. Uznał, że kluczem do osiągnięcia tego celu jest wprowadzenie polityk wolnorynkowych i deregulacyjnych, tak jak ma to miejsce w przypadku sektora mieszkaniowego.

„Przyszłości gospodarki Polski nie można oceniać w oderwaniu od kontekstu toczącej się tuż za waszymi granicami wojny. I nie chodzi tu tylko o wielki projekt odbudowy Ukrainy, w którym z pewnością polskie firmy będą partycypować na bardzo szeroką skalę, ale także o aktualną pomoc, jaka płynie do Kijowa z Zachodu. W ekonomii istnieje pojęcie >>modelu grawitacyjnego<< — kiedy dodatkowe pieniądze trafiają do danego kraju, to szereg korzyści, m.in. ze zwiększonego obrotu handlowego, odczuwają także rynki z nim sąsiadujące” – tłumaczył profesor. 

Kongres 590 w Warszawie, zaprezentował 4 sceny, 10 obszarów tematycznych, 2 międzynarodowe fora gospodarcze oraz 50 paneli i wystąpień. Wydarzenie miało zaszczyt gościć wybitnych ekspertów z kraju i zagranicy, a także uzyskać Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Warszawa została przedstawicielami z całego świata, goszcząc ósmą edycję Kongresu 590. Było to wydarzenie wyjątkowe, oferujące 4 sceny, 10 obszarów tematycznych, 2 międzynarodowe fora gospodarcze oraz 50 paneli i wystąpień. Wydarzenie zyskało zaszczytny Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz udział wielu wybitnych ekspertów z kraju i zagranicy.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ