Home Biznes Prezydent Jaśkowiak: Impact’21 przyniósł nam trzy nowe inwestycje w Poznaniu

Prezydent Jaśkowiak: Impact’21 przyniósł nam trzy nowe inwestycje w Poznaniu

by Wiadomości Kraków
0 comment

W opinii Jacka Jaśkowiaka Impact’21 – pierwsza edycja tej konferencji mająca miejsce w Poznaniu (poprzednie odbywały się w Krakowie), była wyjątkowo profesjonalnie zorganizowana. „Mamy świetne zaplecze w postaci Międzynarodowych Targów Poznańskich, dlatego tego typu imprezy jesteśmy w stanie zabezpieczyć również od strony infrastrukturalnej” – mówił prezydent Jaśkowiak.

Impact’21 odbywał się w dniach 27-28 października 2021 roku. W czasie dwóch dni na czterech scenach wystąpiło ponad 400 mówców z obszaru biznesu, polityki i nauki.

„W czasach głębokich podziałów politycznych wydarzenie to było wyjątkowe. Gościliśmy premiera Morawieckiego, ministrów cyfryzacji, finansów, prezes BGK. Rozmowy były bardzo rzeczowe” – opowiada prezydent Jaśkowiak.

Pozytywnych efektów pierwszej poznańskiej edycji Impact′u jest wiele. Poznań zyskał dostęp do komputera kwantowego, szykują się też nowe inwestycje. „Trzy bardzo duże podmioty zdecydowały się na inwestycje w Poznaniu. Na razie nie możemy zdradzić szczegółów na ten temat. Czekamy na oficjalny komunikat z ich strony” – mówił prezydent Poznania.

Tegoroczny Impact ma być jeszcze ciekawszy niż poprzedni, m.in. dzięki współpracy władz miasta z wywodzącymi się z Poznania firmami.

„Powołujemy radę złożoną z przedstawicieli istotnych lokalnych przedsiębiorstw takich jak Veolia, Allegro, Żabka, by pracować nad kolejnymi edycjami. Mamy świadomość, że ściągniecie takich osób jak Hilary Clinton czy Yuval Noah Harari jest dużym obciążeniem finansowym dla imprezy, stąd staramy się wesprzeć organizatora w pozyskaniu pieniędzy od prywatnych podmiotów” – wyjaśniał prezydent Jaśkowiak.

Jednym z głównych tematów ubiegłorocznej edycji Impactu była energetyka, dużo mówiono o wodorze jako paliwie przyszłości. Wiele wskazuje, że te kwestie będą też jednym z wiodących wątków Impact’22.

„Widzimy wzrost cen prądu i gazu. Z powodu wojny w Ukrainie sytuacja bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale i Europy, jest tematem, który na pewno będzie obecny na Impact’22” – dodał Jacek Jaśkowiak.

Kolejnymi kwestiami, które prezydent Poznania uznał za warte poruszenia są: tzw. „betonoza” oraz jakość powietrza.

„Na podstawie jednej inwestycji w małej miejscowości w centralnej Polsce tworzona jest narracja, że >>betonoza<< dotyczy wszystkich miast i miasteczek. Trzeba więc ustalić, czy ta >>betonoza<< jest problemem realnym czy medialnym” – przekonywał Jacek Jaśkowiak i dodał, że z kolei jakość powietrza bardzo się poprawiła w ostatnim czasie. „Od trzech lat mamy 260 urządzeń pomiarowych na terenie Poznania i powiatu. Już dzisiaj możemy wykazać, że jest progres. Musimy pokazać twarde dane, które są niezłe. Mam nadzieję, że będziemy o tym mówili na Impact’22” – mówił Jacek Jaśkowiak.

Prezydent wyraził również nadzieję, że część tematów tegorocznej edycji zostanie zgłoszona przez przedsiębiorców. Przypomniał, że Poznań jest stolicą małej przedsiębiorczości, a firmy rodzinne są istotną siłą polskiej gospodarki.

„Chciałbym, żeby podczas Impact′u wybrzmiał ich głos, by opowiedziały o tym, co je dotyka. Musimy ich słuchać i starać się pomagać” – podkreślił prezydent Poznania.

Jaśkowiak zamierza też na kongresie rozmawiać o aktywnej roli miasta w pobudzaniu lokalnej gospodarki.

„Chcemy się pochwalić spółkami, w które miasto jest zaangażowane kapitałowo, czy wręcz ma 100 proc. udziałów. Mieliśmy okres zachwytu gospodarką wolnorynkową i podejście, że im więcej jest sektora prywatnego, a mniej publicznego – tym lepiej. Teraz, na przykładzie Poznania, staram się pokazać, że sektor komunalny może również być powodem do dumy i przynosić miastu wymierne zyski” – dodał prezydent Poznania.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ