Home Zdrowie i styl życia Dzień Zdrowych Dziąseł: co dziąsła mówią o Twoim zdrowiu?

Dzień Zdrowych Dziąseł: co dziąsła mówią o Twoim zdrowiu?

by Wiadomości Kraków
0 comment

Polskie Towarzystwo Periodontologiczne podkreśla znaczenie higieny jamy ustnej dla Polaków. W związku z obchodzonym 12 maja Światowym Dniem Zdrowych Dziąseł, organizuje konferencję prasową i spotkanie z ekspertami, aby zwiększyć świadomość na temat zdrowia dziąseł i ich związku z chorobami ogólnoustrojowymi. Wspólnie z marką Oral-B po raz szósty stawiają na edukację dotyczącą chorób przyzębia i profilaktyki. Motto tegorocznej edycji brzmi: „Twoje dziąsła są ważne! Dbaj o nie”, adresowane szczególnie do pokolenia Z.

Po pierwsze: zdrowe dziąsła

Choroba przyzębia jest powszechnym problemem, który dotyka ludzi na całym świecie. Jej główną przyczyną jest nieprawidłowy skład bakteryjnego biofilmu w jamie ustnej, co prowadzi do zaburzenia równowagi między „dobrymi” a „złymi” bakteriami. Choroba rozwija się stopniowo i początkowo objawia się głównie zaczerwienieniem dziąseł oraz krwawieniem podczas szczotkowania zębów lub jedzenia. W zaawansowanym stadium może prowadzić do poważnych uszkodzeń kości szczęk i utraty zębów.

„Nieleczona choroba przyzębia prowadzi do utraty zębów, ale również oddziałuje negatywnie na nasze zdrowie ogólne. Przewlekłe zapalenie toczące się w dziąsłach, nie jest lokalną chorobą, ale procesem, który prowadzi do aktywacji układu odporności. Dlatego choroba przyzębia może promować w naszym organizmie szereg patologicznych procesów prowadzących do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, problemów na tle neurodegeneracyjnym (takich jak choroba Alzhaimera), reumatoidalnego zapalenia stawów czy preeklampsji u kobiet w ciąży” – powiedziała prof. dr hab. n. med. Marta Cześnikiewicz-Guzik, sekretarz Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, kierownik Zakładu Periodontologii, Profilaktyki i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej, Instytutu Stomatologii, Wydziału Lekarskiego, UJ CM w Krakowie.

Lepiej unikać niż leczyć

Wiedza na temat właściwej higieny jamy ustnej powinna być przekazywana od najmłodszych lat. Zdrowe nawyki kształtują się w domu i w szkole. Jednak nadal istnieje brak świadomości, szczególnie wśród młodych ludzi. Dlatego tegoroczne obchody skierowane są do pokolenia Z. Im wcześniej młodzi ludzie zdobędą wiedzę na ten temat, tym mniejsze ryzyko zachorowań w przyszłości – w końcu lepiej unikać niż leczyć – podkreśla prof. dr hab. n. med. Renata Górska. Jak to zrobić? To proste. Wystarczy konsekwencja i 5 prostych zasad.

Regularne szczotkowanie zębów jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Należy dokładnie czyścić powierzchnie zębów, dziąseł i języka, aby usunąć resztki pokarmowe i bakterie. Szczotkowanie przez co najmniej 2 minuty, 2 razy dziennie, przy użyciu odpowiedniej szczoteczki, przynosi najlepsze efekty.

2. Użyj nici dentystycznej: regularne stosowanie nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych pomaga usuwać płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc, gdzie szczoteczka nie może dotrzeć.

3. Skorzystaj z płynu do płukania jamy ustnej: użyj płynu do płukania jamy ustnej, który pomoże zredukować płytkę nazębną i usunąć resztki pokarmowe, które mogły zostać pominięte podczas szczotkowania i nitkowania zębów.

4. Zrozumienie czynników ryzyka: Poprzez zmniejszenie czynników ryzyka choroby przyzębia, takich jak palenie, nieprawidłowa kontrola cukrzycy, niezdrowa dieta i stres, można dodatkowo zmniejszyć ryzyko rozwinięcia tego schorzenia.

5. Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas szczotkowania zębów lub widzisz krew, skonsultuj się ze stomatologiem lub periodontologiem. Wczesne rozpoznanie objawów choroby dziąseł jest kluczem do uniknięcia poważniejszych problemów z uzębieniem.

„Klinicznie zdrowe dziąsło ma określony blado-różowy kolor, zwartą konsystencję bez obrzęku, nie krwawi samoistnie oraz jest właściwie ukształtowane wokół zęba. Czyli zdrowe dziąsła i przyzębie określamy jako stan, w którym nie stwierdzamy objawów zapalnych” – podkreśliła prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i specjalista w dziedzinie stomatologii ogólnej, periodontologii i implantologii stomatologicznej.

Nowoczesne podejście do higieny jamy ustnej

Aby zaangażować młodsze pokolenie w dbanie o higienę jamy ustnej, warto skorzystać z interaktywnych rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach. Dzięki nim można sprawić, że codzienne szczotkowanie zębów stanie się bardziej interesujące i skuteczne. Na przykład, szczoteczka elektryczna Oral-B iO wykorzystuje technologię magnetyczną i jest połączona z dedykowaną aplikacją, która umożliwia użytkownikom monitorowanie swojego postępu. Badania wykazały, że dzięki tej aplikacji średni czas szczotkowania zębów wydłużył się o 21,6%, co jest znacznym wzrostem w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Skuteczne narzędzie do poprawy nawyków higieny jamy ustnej

Wykorzystanie interaktywnych rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach może pomóc w poprawie nawyków higieny jamy ustnej, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. Przykładowo, szczoteczka elektryczna Oral-B iO z technologią magnetyczną jest połączona z aplikacją, która umożliwia użytkownikom śledzenie ich postępu podczas codziennego szczotkowania zębów. Dzięki temu badania wykazały znaczący wzrost czasu poświęcanego na tę czynność, co może przynieść korzyści dla zdrowia jamy ustnej.

„Szczoteczka elektryczna, ze wskazaniem na technologię magnetyczną, jest najlepszym wyborem – szczególnie w zestawieniu ze szczoteczką manualną. Poza bardzo skutecznym oczyszczaniem oferuje szereg innych interaktywnych funkcji, które pozytywnie wpływają na zachowania pro-zdrowotne użytkownika i pomagają mu stosować się do zaleceń dentysty dotyczących przede wszystkim czasu oraz siły szczotkowania. Ponadto spersonalizowane informacje zwrotne motywują i przekazują wskazówki, które pomagają zmienić nawyki. Dzięki temu pacjenci są w stanie osiągnąć efekty, które byłyby niemożliwe z innymi przyborami do szczotkowania” – zauważa dr n. med. Beata Golan, dyrektor ds. naukowych P&G Polska.

Obchody Dnia Zdrowych Dziąseł 2024

Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne omawiano tematy związane z dbaniem o zdrowie dziąseł. Wzięli w niej udział wybitni eksperci z dziedziny stomatologii, w tym prof. dr hab. Renata Górska, prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska, prof. dr hab. n. med. Marta Cześnikiewicz-Guzik oraz dr n. med. Beata Golan.

Marka Oral-B jest światowym liderem w branży szczoteczek do zębów, generując ponad 5 mld dolarów rocznie.

Produkty Oral-B, należące do Procter & Gamble, obejmują manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, pasty do zębów, irygatory do płukania jamy ustnej oraz produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, takie jak nici dentystyczne.

O Procter & Gamble

P&G to firma posiadająca jedno z najbardziej rozbudowanych portfolio wiodących marek, które cieszą się zaufaniem konsumentów na całym świecie. Wśród nich znajdują się m.in: Always®, AmbiPur®, Ariel®, Bounty®, Charmin®, Crest®, Dawn®, Downy®, Fairy®, Febreze®, Gain®, Gillette®, Head & Shoulders®, Lenor®, Olay®, Oral-B®, Pampers®, Pantene®, SK-II®, Tide®, Vicks® i Whisper®. Firma działa w około 70 krajach. Więcej informacji o P&G i jej markach znajdziesz na stronie http://www.pg.com.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ