Home Społeczeństwo i polityka MS: odwołanie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Zygmunta Drożdżejki (komunikat)

MS: odwołanie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Zygmunta Drożdżejki (komunikat)

by Wiadomości Kraków
0 comment

MS: Odwołanie prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Zygmunta Drożdżejki (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, sędzia Zygmunt Drożdżejka, został odwołany przez Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Procedura odwołania rozpoczęła się 31.01.2024 r. z powodu braku możliwości dalszego pełnienia funkcji zgodnie z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości postanowił wszcząć procedurę odwołania i zawieszenia pełnienia funkcji prezesa SA w Krakowie po dokładnym przeanalizowaniu dokumentów dotyczących sytuacji sądu oraz orzeczeń Sądu Apelacyjnego w Krakowie (sygn. akt I ACa 518/21 oraz I ACo 291/23), które kwestionują niezależność sędziego Zygmunta Drożdżejki. Orzeczenia wydane z udziałem osoby pełniącej wysoką funkcję w sądownictwie, które mogą być podważone przez strony z powodu zarzutu nieprawidłowej obsady sądu, niewątpliwie podważają autorytet wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z art. 27. § 1 Ustawy o ustroju sądów powszechnych, jest to jeden z powodów, dla których prezes sądu może zostać odwołany przez Ministra Sprawiedliwości.

W okresie, gdy Zbigniew Ziobro pełnił funkcję Ministra Sprawiedliwości w 2017 r., doszło do zmiany przepisów dotyczących wyboru prezesów i wiceprezesów sądów. W rezultacie kandydaci byli wybierani w sposób pozamerytoryczny, co skutkowało brakiem zaufania środowiska sędziowskiego i utrudniało rzetelne wykonywanie obowiązków. Powołanie prezesa sądu w sposób budzący wątpliwości konstytucyjne jest istotne, zwłaszcza jeśli istnieje powiązanie z władzą wykonawczą lub grupami politycznymi.

Tego rodzaju powiązania naruszają niezależność władzy sądowniczej i nie gwarantują prawidłowego wykonywania zadań przez prezesa sądu zgodnie z dobrem i interesem wymiaru sprawiedliwości.

Według Ministra Sprawiedliwości, sytuacja sędziego SA Zygmunta Drożdżejki jest taka, że został on powołany na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego po przeprowadzeniu szczegółowej analizy przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian, zgodnie z treścią dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ