Home Biznes Otwock: Nowy wygląd dworca kolejowego już wkrótce!

Otwock: Nowy wygląd dworca kolejowego już wkrótce!

by Wiadomości Kraków
0 comment

XXII Debaty TFI w Centrum Prasowym PAP przyniosła optymistyczne prognozy dotyczące inflacji w Polsce w przyszłym roku. Uczestnicy debaty są zgodni, że wzrost cen może spaść nawet do pięciu procent, pomimo wciąż istniejących wyzwań związanych z inflacją.

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza: 25 września 2023 r. PKP SA zawarło umowę na przebudowę dworca Otwock.

Inwestycja ta jest częścią szerszego planu modernizacji kolei w Polsce. Mieszkańcy powiatu otwockiego otrzymają dostęp do niezawodnego i zrównoważonego transportu kolejowego, a także zwiększą swój komfort podróży do Warszawy i Lublina. Przebudowany dworzec ma być ozdobą Otwocka i jednym z ważniejszych punktów na mapie miasta. Program Inwestycji Dworcowych wprowadzony przez polski rząd umożliwi to, przeznaczając ponad 3 mld zł na modernizację ponad 200 dworców w całym kraju — wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych przeprowadzone zostaną prace na istniejącym już dworcu w Otwocku, co będzie stanowić znaczny postęp w rozwoju infrastruktury transportowej w regionie.

Planowana przebudowa Dworca Głównego w Krakowie to wyjątkowe wyzwanie zarówno dla wykonawcy, jak i dla architekta. Obowiązkiem pierwszego będzie opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę, a następnie wykonanie prac budowlanych. Natomiast architektowi przyświecać będzie cel odtworzenia historycznego piękna dworca z 1910 r., stworzonego według projektu Jana Fijałkowskiego, wpisanego do rejestru zabytków. Przy okazji zadbano również o to, aby obiekt otrzymał nowoczesne rozwiązania techniczne.

Elewacja budynku zostanie odnowiona wraz z zachowaniem znajdujących się na niej detali architektonicznych. Stolarka okienna i drzwiowa zostanie wymieniona na bardziej zbliżoną do historycznej. Ponadto, istotne elementy wystroju wnętrz o znaczeniu historycznym, takie jak historyczny strop i gzyms w holu głównym, zostaną odrestaurowane.

Na parterze budynku znajdzie się przestrzeń dostosowana do nowoczesnych standardów, która jednocześnie będzie nawiązywać do jego historycznych walorów. Wśród wielu udogodnień, które zostaną tu zaprojektowane, znajdą się wygodne ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty na rozkłady jazdy. Dodatkowo, w budynku zostaną zaaranżowane lokale komercyjne, biblioteka miejska, pomieszczenia biurowe i techniczne.

PKP SA zmodernizuje dworzec w Otwocku, aby stał się przyjazny dla wszystkich jego użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi i pasażerów z dużym bagażem. Likwidacja barier architektonicznych, oznaczenia w alfabecie Braille’a i planów dotykowych pozwolą każdemu na swobodne poruszanie się po dworcu. Przy opracowywaniu dokumentacji projektowej architekci będą również sprawdzać możliwość zastosowania w budynku ekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Oprócz tego, na terenie dworca zostaną zamontowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring.

Inwestycja obejmie również plac przed dworcem. Przewidziano tam kompleksowe rewitalizację z ułożeniem nowej nawierzchni, nasadzeniami roślin ozdobnych, oświetleniem, ławkami, wiatą rowerową i stojakami na rowery. W celu podkreślenia reprezentacyjnego charakteru tego miejsca, zostanie tam poprowadzona aleja z odpowiednio dobraną roślinnością.

Całkowita wartość podpisanego kontraktu wynosi prawie 21 mln zł i inwestycja powinna zostać ukończona do końca 2025 r. Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 obejmuje 37 projektów, w tym również dworzec w Otwocku.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, przy czym odpowiedzialność za ich treść ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

PAP SA zapewnia, że wszystkie komunikaty są starannie sprawdzane pod względem zgodności z prawem i treścią przekazu.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ