Home Biznes Nowa Huta wzbogaca się o nowe przystanki komunikacji miejskiej – Kraków zmienia się na lepsze!

Nowa Huta wzbogaca się o nowe przystanki komunikacji miejskiej – Kraków zmienia się na lepsze!

by Wiadomości Kraków
0 comment

Raport UN Global Compact we współpracy z McDonald’s pokazuje, że 79% Polaków dostrzega sens wprowadzania standardów gospodarki obiegu zamkniętego, a 69% deklaruje zamiar poszerzania wiedzy o postawach i praktykach przyjaznych dla środowiska. Wszystko to stało się możliwe dzięki prezentacji raportu podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że 7 września 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowy za przeszło 19 mln zł na zaprojektowanie i budowę trzech przystanków kolejowych w Krakowie. Nowe obiekty znajdą się przy linii kolejowej 95 (Kraków Mydlinki – Podłęże) i ułatwią mieszkańcom dostęp do centrum miasta. Te inwestycje realizowane są w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Mieszkańcy Nowej Huty zyskali świetny prezent w postaci nowych przystanków, które znacznie skrócą czas dojazdu do centrum Krakowa. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że kładzie nacisk na zrównoważony transport i dbałość o środowisko naturalne.

Kraków Kościelniki jest w trakcie budowy i ma zostać ukończony pod koniec 2024 roku. Przystanek zostanie wyposażony w dwa perony jednokrawędziowe położone na odcinku Nowa Huta – Podłęże, a do nich prowadzić będzie bezpieczne i dostępne dla osób niepełnosprawnych przejście podziemne z podjazdami. W sąsiedztwie przystanku znajdować się będą parking oraz ciągi komunikacyjne, dzięki którym pasażerowie szybko i wygodnie dojadą do centrum Krakowa.

Podróżni będą cieszyć się z nowych peronów przystanku Kraków Przylasek, które powstaną w pobliżu popularnego kąpieliska. Wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie zapewnią wygodę i bezpieczeństwo, a dodatkowo dzięki oświetleniu będzie można przemieszczać się po zmroku. Do dyspozycji pasażerów będą chodniki i miejsca parkingowe dla rowerów. Planowane zakończenie prac zaplanowano na IV kwartał 2024 roku.

Kolejne ważne inwestycje, które mają wpłynąć na rozwój transportu w stolicy Małopolski, to modernizacja krakowskiej linii średnicowej oraz budowa nowych przystanków. Dzięki temu mieszkańcy Nowej Huty będą mieli łatwiejszy dostęp do kolei, co pozytywnie wpłynie na rozwój tego regionu – powiedział prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.

Na lata 2021-2025 rząd przygotował program budowy i modernizacji 22 przystanków kolejowych w Małopolsce. Wśród nich trzy znajdą się w stolicy województwa: Kraków Północ (robocza nazwa: Kraków Piastów), Kraków Kościelniki oraz Kraków Przylasek. Kolejne lokalizacje obejmują Pisary, Dąbrówka i Nowy Sącz (dwa przystanki). Rozpoczęto również korzystanie z modernizowanych przystanków w Zatorze i Wolbromiu. Dodatkowo planowana jest renowacja 13 przystanków na trasie z Nowego Sącza do Krynicy.

Program ten ma na celu poprawę dostępności komunikacyjnej, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wzmocnienie polskiej gospodarki. Przeznaczono ponad 1 mld zł na modernizację lub budowę nowych peronów w 207 lokalizacjach, których celem jest ułatwienie poruszania się pasażerom po całej Polsce.

PAP SA zapewnia, że komunikaty publikowane w serwisie są prezentowane bez jakichkolwiek zmian w ich treści i formie, jaka została dostarczona przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ