Home Artykuły partnerskie Zarządzanie nieruchomościami. Co należy o nim wiedzieć?

Zarządzanie nieruchomościami. Co należy o nim wiedzieć?

by Wiadomości Kraków
0 comment

To, czy w danym mieszkaniu i budynku żyje się wygodnie, komfortowo i bez problemów, w dużej mierze zależy od tego, jak dana nieruchomość jest zarządzana. W budynku, w którym regularnie się sprząta, dba o części wspólne, a także dokonuje się napraw i remontów, żyje się zdecydowanie lepiej niż w obiekcie, w którym kwestie te traktowane są po macoszemu. Z tego powodu, tak istotny jest wybór firmy, której powierzymy zarządzanie nieruchomością. Jest to bowiem przedsięwzięcie, które wymaga szerokiej wiedzy, doświadczenia oraz praktycznych umiejętności.

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Pojęcie zarzadzania nieruchomościami jest bardzo dobrze znane wszystkim posiadaczom mieszkań. Każdy budynek mieszkalny musi być zarządzany w odpowiedni sposób, aby zapewnić swoim mieszkańcom życie na odpowiednim, zgodnym ze współczesnymi standardami poziomie. Zarządzanie nieruchomościami to z kolei złożone i wymagające przedsięwzięcie, które powinno być realizowane wyłącznie przez profesjonalistów z tej dziedziny. W związku z tym, większość wspólnot mieszkaniowych, decyduje się na nawiązanie w tym zakresie współpracy z zewnętrzną firmą.

Firma zarządzająca nieruchomością dba o wszystkie kwestie dotyczące powierzonego jej budynku. Do jej obowiązków należą czynności związane zarówno z samym zarządzaniem nieruchomością, jak i administrowaniem. Zarządzanie nieruchomościami obejmuje takie działania jak m. in. dbanie o czystość i porządek w częściach wspólnych, odśnieżanie w okresie zimowym i pielęgnacja zieleni w letnim, przeprowadzanie przeglądów technicznych, prowadzenie księgowości, zawieranie umów z podwykonawcami, planowanie i nadzorowanie remontów i wiele innych.

Zarządzanie nieruchomościami obejmuje także organizowanie i prowadzenie zebrać mieszkańców, a także reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej przed organami administracji państwowej. Jak widać, zakres obowiązków zarządcy nieruchomości jest bardzo szeroki, zróżnicowany i złożony. Znalezienie firmy, która wypełni je wszystkie na odpowiednio wysokim, oczekiwanym przez wspólnotę poziomie może okazać się sporym wyzwaniem, zwłaszcza w ostatnich latach.

Komu powierzyć zarządzanie nieruchomościami?

Do 2014 r. zarządzanie nieruchomościami mogło być realizowane wyłącznie przez licencjonowanych zarządców. Dostęp do tego zawodu był więc znacznie ograniczony i wymagał zdania egzaminu państwowego, który weryfikował kompetencje kandydatów do wykonywania tej profesji. Dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie i zarządcą może zostać praktycznie każdy – nikt nie stoi już na straży jego kompetencji ani nie weryfikuje umiejętności.

Niesie to za sobą ogromne ryzyko dla wspólnot mieszkaniowych, które właśnie teraz poszukują zarządcy. Mogą bowiem zarówno znaleźć profesjonalistę z prawdziwego zdarzenia, jak i zatrudnić zarządcę, który zupełnie nie wywiąże się ze swoich obowiązków.

W związku z tym, zarządzanie nieruchomościami warto powierzyć firmie, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Tego typu podmioty bardzo starannie dobierają swoich pracowników, a w ich szeregach pracują wyłącznie licencjonowani, sprawdzeni zarządcy. Współpraca z taką firmą to klucz do zapewnienia swojej nieruchomości zarządzania na właściwym poziomie.

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ