Home Technologie Akumulatory UJ – klucz do trwałej niezależności od surowców

Akumulatory UJ – klucz do trwałej niezależności od surowców

by Wiadomości Kraków
0 comment

Eksperci z Uniwersytetu Jagiellońskiego wprowadzili na rynek innowacyjne technologie mające znaczący wpływ na rynek akumulatorów i magazynów energii. Te nowatorskie rozwiązania pomogą producentom skutecznie uniknąć niekorzystnych dla nich kosztów, jakie wiążą się z dostępem do kobaltu, niklu, litu oraz grafitu.

Centrum Transferu Technologii CITTRU, działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim, ogłosiło, że dzięki zastosowaniu nowych technologii, istnieje możliwość zminimalizowania ryzyka samozapłonu ogniw w akumulatorach litowo-jonowych. Ponadto, opracowano technologie pozwalające produkować alternatywne anody, np. na bazie skrobi, oraz ekologiczne katody.

Innowacyjne rozwiązania w zakresie tzw. zielonej chemii spełniają wszystkie wymagania. Produkcja niektórych z nich nie wytwarza żadnych gazów cieplarnianych, a ich prototypy charakteryzują się porównywalnymi lub lepszymi parametrami niż te dostępne na rynku. Są one idealne do wykorzystania w magazynach energii, akumulatorach do pojazdów elektrycznych i innych zastosowań.

Eksperci z Zespołu Technologii Materiałów i Nanomateriałów Wydziału Chemii UJ, pod kierownictwem prof. Marcina Moldeny, koncentrują się na badaniu rozwoju ekologicznej energetyki konsumenckiej. Przez ostatnie kilkanaście lat prowadzili oni prace nad wytworzeniem nowych typów magazynów energii, dostosowaniem parametrów podczas obciążeń i eksploatacji oraz znalezieniem skutecznych sposobów utylizacji i odzysku surowców do ich ponownego wykorzystania.

Akumulatory litowo-jonowe, wykorzystywane w przenośnych urządzeniach elektronicznych, są coraz popularniejsze. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie wziął na siebie zadanie opracowania nowej technologii akumulatorów, która umożliwi produkcję bardziej wydajnych i wytrzymałych baterii. Dzięki temu Polska będzie miała szansę na uniezależnienie się od dostawców drogich i rzadkich surowców, obecnie stosowanych w akumulatorach litowo-jonowych.

Prace nad wyżej wymienionymi technologiami prowadzone są w ramach projektu badawczego, na który Uniwersytet Jagielloński otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Uczelnia stara się również wypracować nowe materiały i procesy produkcyjne, które pozwolą na produkcję bardziej wydajnych i trwałych akumulatorów.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie stawia na prace nad nowymi technologiami akumulatorów, aby dać Polsce szanse na uniezależnienie się od dostawców drogich i rzadkich surowców. Środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pozwolą na opracowanie nowych materiałów i procesów produkcyjnych, aby wytwarzać wydajniejsze i trwalsze akumulatory. Dzięki temu Państwo będzie miało dostęp do nowoczesnych baterii, które mogą wyeliminować uzależnienie od dostawców drogich i rzadkich surowców.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ