Home Społeczeństwo i polityka Wynajem jako przyszłość rynku mieszkaniowego w 2023 roku

Wynajem jako przyszłość rynku mieszkaniowego w 2023 roku

by Wiadomości Kraków
0 comment

Od kilku lat w Polsce obserwujemy gwałtowny wzrost cen najmu mieszkań. Ten trend jest bezpośrednio związany z inflacją oraz wzrostem kosztów kredytów hipotecznych, które wpływają na zwiększenie popytu na mieszkania na wynajem. Niestety, wzmożony popyt nie został w pełni zaspokojony przez małą liczbę dostępnych mieszkań, co doprowadziło do wzrostu cen.

„Wskazałbym na dwa kluczowe czynniki, które wpłynęły na wzrost zainteresowania mieszkaniami na wynajem w Polsce. Po pierwsze, obecna sytuacja geopolityczna Europy, szczególnie związana z wojną na Ukrainie, skłoniła uchodźców do szukania bezpiecznego schronienia, co przyczyniło się do wzrostu popytu na mieszkania na wynajem. Po drugie, drastycznie zmniejszona zdolność kredytowa Polaków uniemożliwiła wielu osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego, co z kolei zmusiło ich do wynajmu mieszkań” – mówi Borysław Pasierbski, ekspert rynku nieruchomości HOMtu.

Według Biura Informacji Kredytowej kredyty mieszkaniowe udzielone w 2022 roku zmniejszyły się o 49,1% w porównaniu z 2021 rokiem. Dlatego wiele osób decyduje się na wynajem mieszkania, pomimo wzrostu cen. Średnia cena wynajmu mieszkań wzrosła bowiem o ponad 600 złotych w ciągu roku.

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą uzyskać kredytu mieszkaniowego, jest wynajem. Wzrost cen wynajmu jest jednak duży, o 600 złotych w ciągu roku, co sprawia, że decyzja o wynajmie mieszkania jest dla wielu trudna do podjęcia.

Uczestnicy badania Biostat wskazują, że pomimo wzrostu cen najmu, wciąż tylko 40% z nich rozważa wynajęcie mieszkania, w porównaniu do zakupu. Z kolei blisko 59% badanych nie jest gotowa na poniesienie kosztów wynajmu na poziomie raty kredytu hipotecznego. Z tego też powodu, wiele osób rezygnuje z wynajmu i wybiera zakup mieszkania.

Ogłoszenia pokazują, że wynajem mieszkań w największych miastach w Polsce, takich jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto, może okazać się bardzo kosztowne. Trudno jest znaleźć dobrej jakości mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji i niskiej cenie. Mieszkania w centrum miast są szczególnie drogie, co wynika z wysokiego popytu na nie.

Coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań, gdyż wyższe ceny najmu w centrum miast sprawiają, że coraz trudniej znaleźć odpowiednią nieruchomość w centrum. W związku z tym wiele osób decyduje się szukać mieszkań w mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach miasta, gdzie ceny są bardziej przystępne.

Według badania HOMtu, ponad połowa ankietowanych jest gotowa na przeprowadzkę w bardziej odległe miejsce, w celu uniknięcia wyższych kosztów najmu. Wśród nich aż 46 proc. zamierza wynająć mieszkanie w bardziej odległej dzielnicy miasta, 30 proc. w mniej popularnej, a prawie 40 proc. poza granicami miasta.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ