Home Kultura 200 lat niezwykłej historii `FERD. PIATNIK andamp; SOHNE` – legendy świata gier

200 lat niezwykłej historii `FERD. PIATNIK andamp; SOHNE` – legendy świata gier

by Wiadomości Kraków
0 comment

Każdego roku miliony pudełek kart do gry, gier planszowych i puzzli z logo (dżokej na koniu) trafia do miłośników rozrywki umysłowej. Firma „FERD. PIATNIK & SOHNE” już od 200 lat dostarcza produkty najwyższej jakości, które sprawiają przyjemność koneserom gier karcianych, planszówek oraz miłośnikom układania puzzli.

Firma „FERD. PIATNIK & SOHNE” zmieniłaby swoją historię, gdyby Ferdynand Piatnik (1819-1885), opisany jako „wierny, pilny i odpowiedzialny” na dyplomie czeladniczym, nie przeniósł się z węgierskiej Budy do Wiednia i nie rozpoczął pracy w warsztacie Antona Mosera.

Moser specjalizował się w ręcznym kolorowaniu kart do gry i jego interes kwitł. W Wiedniu, znanym z miłości do zabawy, gry w karty i wróżby były popularnymi formami rozrywki. Skat, wist, kanasta – te gry były ulubionymi zajęciami nie tylko dla arystokratów z dworu cesarskiego i modnych salonów, ale także dla rzemieślników i robotników, którzy relaksowali się w winiarniach i karczmach po pracy. W skrócie, w Wiedniu wszyscy grali w karty.

Firma Moser została założona 14 maja 1824 roku w Neubau, 7. dzielnicy Wiednia. Rok 1824 jest uważany za historyczny początek firmy, która później przyjęła nazwę „Ferdinand Piatnik in Wien”, gdy w 1842 roku Ferdinand Piatnik poślubił wdowę po Moserze i przejął zakład.

Piatnik rozwijał swoją firmę, wprowadzając nowe motywy, w tym słynny wzór figur inspirowany postaciami z dramatu Fryderyka Schillera „Wilhelm Tell”. Ich produkty zrobiły furorę na Wystawach Światowych w Wiedniu (1873) i w Paryżu (1878). Nowy zakład przy Kandlgasse 33 nie był już małą manufakturą, ale nowoczesną fabryką, w której produkcję prowadzono na skalę masową. W tym czasie pojawiły się również nowe gry, takie jak remik, brydż i poker, a sama firma przekształciła się w roku 1882 w działającą pod tą nazwą do dzisiaj spółkę „FERD. PIATNIK & SOHNE”, założoną przez Ferdynanda i jego dwóch synów: starszy – również Ferdynand – i młodszy Adolf.

W 1891 roku firma przyjęła dżokera siedzącego na koniu jako swoje logo, które funkcjonuje do dzisiaj. Karty Piatnika trafiły do najdalszych zakątków świata, w tym do USA, Hawajów, Japonii, Mongolii i oczywiście do kasyn w Monte Carlo. FERD. PIATNIK & SOHNE rozszerzał swoją działalność, zakładając oddziały i fabryki kart w najważniejszych miastach Austro-Węgier, takich jak Budapeszt (1896), Praga (gdzie w 1898 roku przejęto fabrykę kart Ritter&Cie) i małe miasto Radeče (niem. Ratschach) w Słowenii.

W okresie I wojny światowej i rozpadu Austro-Węgier firma stanęła przed nowymi wyzwaniami. Choć nie sprzyjało to tradycyjnym salonowym rozrywkom, niemal każdy z milionów żołnierzy nosił przy sobie karty do gry.W latach między I a II wojną światową firma „FERD. PIATNIK & SOHNE” rozszerzyła swoją działalność na nowe miejsce – Kraków. W 1926 roku założono tam „Krakowską Fabrykę Kart do Gry Ferd. Piatnik I Synowie, S.A.”.Piatnik’s factories in Krakow, Budapest, Prague, and Slovenia were nationalized by the communist authorities after World War II. As a result, the company focused on rebuilding its market position based on the Viennese factory and new markets. In addition to the USA, where Piatnik had been present for years, the export of cards to Scandinavian countries and North Africa was developed. In 1951, there was a technical revolution – the introduction of color offset printing, which enabled efficient printing of playing cards in large quantities while reducing costs.

W 1956 roku firma „FERD. PIATNIK & SOHNE” podjęła strategiczną decyzję o rozszerzeniu swojej oferty o gry planszowe i puzzle, oprócz dotychczasowych kart do gry. Dzięki wysokiej jakości produkcji, obecnie rocznie trafia na światowe rynki 25 milionów pudełek kart do gry, trzy miliony gier planszowych i milion puzzli. Produkcja odbywa się w fabryce w Wiedniu oraz zakładach w Mönchengladbach, Pradze i Budapeszcie, które zostały przywrócone do firmy po upadku komunizmu na Węgrzech i w Czechach.

W roku obchodów 200-lecia firmy „FERD. PIATNIK & SOHNE” karty do gry, gry planszowe i puzzle są obecne w 70 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce. Obecnie przedsiębiorstwem kierują członkowie szóstej generacji rodziny Piatników.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ