Home Biznes Polacy na Święta poza domem: Trend czy Konieczność? – Analiza OLX

Polacy na Święta poza domem: Trend czy Konieczność? – Analiza OLX

by Wiadomości Kraków
0 comment

Ogólny spadek cen w ostatnich miesiącach pomógł zmienić nastawienie konsumentów na bardziej optymistyczne, co skutkuje większymi wydatkami na Święta Bożego Narodzenia i ferie zimowe. Dane OLX potwierdzają, że już w listopadzie tego roku zainteresowanie noclegami w okresie Świąt Bożego Narodzenia podwoiło się w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. Jest to powód do radości, ponieważ oznacza to lepszą dostępność i niższe ceny usług hotelarskich dla konsumentów.

Święta Bożego Narodzenia to czas, który wzbudza w nas silne emocje i zawsze wiąże się z rodzinnym ciepłem. Przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje wciąż są cenione, choć coraz chętniej wprowadzamy do nich nowoczesne odmiany. Na przykład zamiast kupować produkty i przygotowywać wszystko samodzielnie, coraz więcej osób decyduje się na gotowe świąteczne potrawy i wyjazdy. Z danych OLX wynika, że w listopadzie w porównaniu do października o 16% wzrosło zainteresowanie wyjazdami i noclegami. Złożone zapytania do właścicieli obiektów zwiększyły się o 1/3, podczas gdy w tym samym okresie w poprzednim roku wzrost ten wynosił jedynie 5%. Te trendy będą się utrzymywać również w nadchodzącym miesiącu, co oznacza, że wielu Polaków planuje święta poza domem.

Polacy wybierają się na południe kraju w poszukiwaniu noclegów w zimowych miesiącach. Serwis OLX podaje, że w listopadzie 2020 roku w województwach małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim dostępnych było ponad 8 tys. aktywnych ofert, które przeglądało 400 tys. użytkowników. Najpopularniejszymi miejscowościami okazały się Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Jabłonka, Kościelisko i Zawoja. Nie bez powodu wymienia się je jako polską stolicę zimowych wyjazdów. Wrocław znalazł się wśród najchętniej wybieranych lokalizacji, wyprzedzając pod tym względem takie miasta jak Kraków czy Warszawa. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z badaniami OLX, najwięcej ogłoszeń o noclegi w serwisie pojawia się w styczniu, dlatego rezerwacja miejsc noclegowych na czas nie powinna być odkładana na ostatnią chwilę.

„Bieżący rok, a w zasadzie jego druga połowa, przyniosły zdecydowaną poprawę nastrojów konsumenckich, co przekłada się na nasze wydatki, również te świąteczne. Jak wynika z badania Związku Banków Polskich, w tym roku mniejsza liczba Polaków planuje je w tym czasie ograniczać. To zaś znajduje odzwierciedlenie w zainteresowaniu miejscami noclegowymi, ponieważ poprawa sytuacji ekonomicznej zachęca coraz więcej osób do spędzania świąt poza domem. Dowodem tego jest znaczące ożywienie w naszym serwisie. W listopadzie tego roku liczba wysłanych zapytań, w porównaniu z tym samym miesiącem w roku ubiegłym, wzrosła o 12%” – mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.

Czasy, gdy odpoczynek oznaczał zamknięcie się w czterech ścianach minęły bezpowrotnie. Dzisiaj, wyjeżdżając z domu poszukujemy atrakcji na miejscu i luksusu w rozsądnej cenie. OFX zauważył, że wśród najczęściej wpisywanych haseł w wyszukiwarce pojawiły się: basen, jacuzzi, sauny, spa oraz domki i apartamenty. Co ciekawe, w ujęciu miesięcznym zainteresowanie noclegami wzrosło średnio o 52%. To powinien być sygnał dla tych wszystkich, którzy chcą wybrać się na ferie zimowe i jeszcze nie zarezerwowali noclegu, aby jak najszybciej wybrać miejsce w którym mogą cieszyć się luksusem w przystępnej cenie.

Jednym z najmodniejszych trendów w wyjazdach jest wybór miejsca w którym możemy cieszyć się kameralnym luksusem. Wyszukiwarki na OLX potwierdzają to, wyświetlając hasła takie jak: basen, jacuzzi, spa, sauna czy domki i apartamenty. Co więcej, w ostatnim okresie miesięczne zainteresowanie noclegami wzrosło o 52%. Dlatego też, jeśli chcemy zorganizować wyjazd z rodziną lub znajomymi, powinniśmy jak najszybciej wybrać miejsce, w którym będziemy mogli cieszyć się kameralnym luksusem w przystępnej cenie.

„Moda na spędzanie wolnego czasu w większej grupie osób na stałe wpisała się w nasz styl życia. I nie mówimy tutaj o kilku osobach, co sugerowałoby wyjazdy rodzinne. Coraz częściej są to wyszukiwania noclegów dla grup kilkunastoosobowych. To zaś skłania nas do tego, żeby poszukiwania rozpocząć wcześniej, bo to zwiększa szansę na znalezienie miejsca spełniającego wszystkie nasze warunki. Dlatego też jeśli ktoś planuje wyjazd lub ferie w górach, zwłaszcza w grupie kilku lub kilkunastoosobowej, to już teraz powinien zacząć intensywnie szukać miejsc noclegowych” – podkreśla Konrad Grygo.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ