Home Społeczeństwo i polityka Kształcenie światopoglądowe na kierunkach lekarskich – prawa uczelni

Kształcenie światopoglądowe na kierunkach lekarskich – prawa uczelni

by Wiadomości Kraków
0 comment

Uczelnie wyższe, w tym te niepubliczne, mają możliwość samodzielnego doboru treści światopoglądowych oraz systemów wartości, które są wprowadzane do programu nauczania na kierunkach lekarskich. Elastyczność ta dotyczy także wyboru osób, które biorą udział w prowadzeniu zajęć, jak potwierdza serwis Prawo.pl.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało pozytywną opinię na temat utworzenia Wydziałów Lekarskich na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Akademii Społecznej i Medialnej w Toruniu.

„Mamy autonomię uczelni, wolność nauki i nauczania. Nie widzę nic zdrożnego w tym, aby nauczanie na uczelniach niepublicznych było ukierunkowane na krzewienie niepowszechnego czy nieświeckiego systemu wartości” – uważa prof. Hubert Izdebski, członek Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, cytowany przez Prawo.pl.

Profesor Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wskazuje, że przepisy dotyczące szkolnictwa medycznego są wysoce elastyczne. Zgodnie z rozporządzeniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego dotyczącym standardów kształcenia zawodów medycznych, programy kształcenia oraz osoby prowadzące te zajęcia są objęte szczególnymi przepisami – informuje Prawo.pl.

„Określa ono spore ograniczenia dla uczelni w zakresie standardów kształcenia, a większość kierunków nie ma takich standardów. Mimo tych standardów dla kierunku lekarskiego i tak uczelnie mają swobodę w kształtowaniu programów studiów” – mówi dr hab. Grzegorz Krawiec, cytowany przez Prawo.pl.

W roku akademickim 2023/2024 będzie można studiować medycynę aż na 34 uczelniach, z czego 10 z nich wprowadza ten kierunek po raz pierwszy. Oprócz tych, które są już w konsultacjach, do tej liczby należy doliczyć Politechnikę Bydgoską oraz Akademię Społeczną i Medialną w Toruniu, która oferuje już rekrutację.

Studenci, którzy chcą studiować medycynę, mają w tym roku akademickim ogromny wybór. Na 34 uczelniach w całej Polsce, w tym 10, które po raz pierwszy wprowadziły ten kierunek, osoby zainteresowane mają do dyspozycji programy studiów medycznych. Na szczególną uwagę zasługują Politechnika Bydgoska i Akademia Społeczna i Medialna w Toruniu, które już prowadzą rekrutację.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ