Home Kultura Stacja Kultura” – nowa szansa dla młodych artystów dzięki Fundacji Chaber Polski

Stacja Kultura” – nowa szansa dla młodych artystów dzięki Fundacji Chaber Polski

by Wiadomości Kraków
0 comment

Podczas konferencji poświęconej projektowi „Stacja Kultura”, Marlena Wilbik, poetka i prezeska fundacji Chaber Polski, podkreśliła, że kultura jest dla wszystkich i każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Dzięki temu obalane jest przekonanie, że kultura jest czymś elitarnym i dostępnym tylko dla nielicznych.

Projekt „Stacja Kultura” to wyjątkowa okazja, by podziwiać prace młodych artystów z uczelni artystycznych i szkół plastycznych, będące interpretacją wybranych fraszek Marleny Wilbik. Już od września odwiedzający dworce PKP w Katowicach, Krakowie, Częstochowie oraz lotnisko w Radomiu będą mogli oglądać tę niezwykłą wystawę.

Marlena Wilbik, zwana przez wielu Janem Sztaudyngerem w spódnicy, stworzyła nowatorski pomysł połączenia sztuki słowa i obrazu – „Stacja Kultura”. Poprzez ilustracje jej fraszek wchodzi ona do świata sztuki obrazu – o tym mówił podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP Jan Bończa-Szabłowski, znany krytyk sztuki.

„Chodzi o to, żeby upowszechnić twórczość młodych plastyków, często debiutantów. Oni nie mają do tego okazji, nie wydaje im się albumów, wydawnictw książkowych. Wychodzą z tego ciekawe dzieła plastyczne, bo fraszki Marleny Wilbik są bardzo inspirujące” – tłumaczył Jan Bończa-Szabłowski.

Projekt „Stacja Kultura” ma na celu stworzenie możliwości dla artystów do prezentowania swojej twórczości oraz wprowadzenia sztuki do codziennego życia.

Katarzyna Boś-Brózda, dyrektorka Instytutu Sztuki ds. Artystycznych i Wydarzeń Kulturalnych ze Śródmieścia, zapewnia, że „Stacja Kultura” ma na celu wsparcie młodych twórców.

Projekt „Stacja Kultura” daje szansę artystom na zaprezentowanie swojej twórczości i wprowadzenie sztuki do codziennego życia.

Katarzyna Boś-Brózda, dyrektorka Instytutu Sztuki ds. Artystycznych i Wydarzeń Kulturalnych z Klubu Pod Jaszczurami, potwierdza, że „Stacja Kultura” jest platformą do wspierania młodych artystów.

„Kiedy dodarła do nas informacja, że jest taki projekt i są w niego zaangażowani studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, nie mogło nas zabraknąć. Zależy nam na tym, żeby studenci mogli się wypromować. Mamy nadzieję, że dzięki projektowi ich nazwiska staną się rozpoznawalne” – tłumaczyła Katarzyna Boś-Brózda.

W ramach projektu „Stacja Kultura” blisko 15 studentów wyraziło swoje artystyczne zainteresowania, oferując swoje prace w czerwcu. Prace skupiają się wokół tematów fantastyki oraz życia codziennego. Organizatorka wyjaśniła, że projekt jest wciąż w fazie rozwoju i w przyszłym roku można spodziewać się znacznie większych przemian.

W projekcie „Stacja Kultura” uczestniczy średnio 15 studentów. Ich prace przepełnione są motywami fantastycznymi oraz wyrażającymi codzienne doświadczenia. Pomysłodawczyni akcji zaznaczyła, że na dzień dzisiejszy projekt jest wciąż w fazie próbnej, ale w przyszłości należy spodziewać się szerokich zmian.

„Miejsca dworców komunikacyjnych są bardzo ważne, ponieważ panuje tam duża rotacja, więc kultura dotrze do większej liczby ludzi. Dzięki temu młodzi artyści będą mieli możliwość zaistnienia. Chcemy pokazać, że oni są” – tłumaczyła organizatorka.

Od września będzie można oglądać prace Marleny Wilbik, która zaprezentuje swój dziesiąty tomik pt. „Stokrotki”. Trasa obejmuje Katowice, Częstochowa, Radom i Kraków, gdzie artystka wystąpi w Klubie Pod Jaszczurami.

Od września będziemy mieli okazję gościć wystawę Marleny Wilbik, która zaprezentuje swój dziesiąty tomik poetycki pt. „Stokrotki”. Trasa obejmie Katowice, Częstochowa, Radom i Kraków, gdzie artystka wystąpi w Klubie Pod Jaszczurami.

Projekt wspierany jest przez Klub Pod Jaszczurami w Krakowie oraz honorowo przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego medialnymi patronami są: Rzeczpospolita, Angora oraz Super Express.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ