Home Zdrowie i styl życia Próchnica u dziecka. Co ją powoduje i jak jej zapobiegać?

Próchnica u dziecka. Co ją powoduje i jak jej zapobiegać?

by Wiadomości Kraków
0 comment

Ząbki małych dzieci są szczególnie narażone na próchnicę. Jest to niebezpieczna choroba zębów, której nie należy bagatelizować – nieleczona próchnica może przyczynić się do rozwoju wad zgryzu, prowadzić do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, a także powodować problemy logopedyczne. Nie bierze się ona jednak znikąd – w większości przypadków za próchnicę odpowiedzialna jest nieprawidłowa dieta i niestaranne mycie dziecięcych ząbków. Sprawdźmy, dlaczego zęby mleczne naszych pociech są szczególnie narażone na psucie się i jak skutecznie zapobiegać próchnicy!

Skąd u małych dzieci bierze się próchnica?

Pierwsze mleczne ząbki wyżynają się już w pierwszym roku życia naszego dziecka. Każdy świadomy rodzic wie, że należy o nie dbać od samego początku, czyli od pierwszego ząbka. Dentysta w Krakowie zaleca, aby na początku czyścić ząbki mleczne jałowym gazikiem nasączonym przegotowaną wodą, a następnie wprowadzić regularne szczotkowanie przeznaczonymi dla najmłodszych pastami i szczoteczkami. Zęby mleczne najlepiej myć po każdym posiłku – są one bowiem szczególnie narażone na próchnicę. Z czego wynika ta podatność?

Zęby mleczna są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe. To właśnie dlatego na ich powierzchni szybciej rozwija się próchnica. Jej pojawieniu się sprzyja także dieta naszej pociechy. Badania naukowe potwierdziły, że na psucie się zębów są bardziej narażone maluszki karmione mlekiem modyfikowanym niż te, które w pierwszych miesiącach życia były karmione piersią.

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi próchnicy u dzieci jest obecność w diecie malucha słodkości – i nie mamy tu na myśli tylko czekolady i cukierków! W naturalne cukry bogate są bowiem także owoce, cukier w dużej ilości znajduje się w smakowych wodach do picia oraz sokach. Jeśli dodamy do tego zaniechania w zakresie codziennej higieny jamy ustnej – problem gotowy. Próchnicy u najmłodszych można jednak skutecznie zapobiegać, co potwierdzi każdy dentysta w Krakowie!

Jak chronić dziecięce ząbki przed próchnicą?

Aby skutecznie chronić mleczne zęby dziecka przed psuciem się, należy wcielić w życie kilka prostych zasad. Po pierwsze, warto zwrócić baczną uwagę na dietę malucha i na to, co się w niej znajduje. Każde dziecko od czasu do czasu może sobie pozwolić na małe słodkie co nieco, jednak warto zadbać o to, aby słodycze pojawiały się w jego menu okazjonalnie, np. jeden raz w tygodniu. Po zjedzeniu słodkości i generalnie każdym posiłku warto umyć ząbki – najmłodszym w tej czynności powinni pomagać rodzice, starsze dzieci mogą myć zęby samodzielnie, jednak pod warunkiem, że robią to prawidłowo.

Ważne jest także, jakich produktów używamy do codziennej higieny jamy ustnej. Zarówno pasta do zębów, jak i szczoteczka powinny być dopasowane do wieku dziecka. Starsze dzieci powinny używać pasty z dodatkiem fluoru, który skutecznie chroni zęby przed próchnicą. Prawidłowa dieta i systematyczna higiena jamy ustnej to jednak jeszcze nie wszystko – w zapobieganiu próchnicy pomogą także regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. W ich trakcie dentysta w Krakowie zapozna się ze stanem ząbków naszej pociechy, poradzi, jak lepiej o nie zadbać, a także wykryje próchnicę na wczesnym etapie rozwoju, kiedy jej usunięcie będzie szybkie i bezbolesne dla małego pacjenta.

Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – sprawdzony dziecięcy dentysta Kraków.

You may also like

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ