Zarządy stowarzyszeń gmin uzdrowiskowych i gmin górskich omówiły zasady współpracy

W dniu 11 grudnia 2024 r. w Krakowie odbyło się wspólne posiedzenie przedstawicieli zarządów Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP z siedzibą w Krynicy-Zdroju oraz Porozumienia Gmin Górskich RP z siedzibą w Szczyrku, podczas którego omówiono zasady przyszłej współpracy.

W skład zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP wchodzą: Jan Golba (prezes zarządu, burmistrz Muszyny), Jerzy Łużniak (zastępca prezesa zarządu, prezydent Jeleniej Góry), Mateusz Jellin (zastępca prezesa zarządu, burmistrz Polanicy-Zdroju) oraz członkowie zarządu Robert Serkis (wójt Gminy Horyniec-Zdrój) i Jarosław Jucewicz (burmistrz Ciechocinka).

W spotkaniu Porozumienia Gmin Górskich RP brali udział: Roman Krupa (zastępca prezesa zarządu, wójt Gminy Kościelisko) oraz członkowie zarządu: Aneta Potoczna (burmistrz Kudowy-Zdroju) i Dariusz Wethacz (wójt Gminy Cisna).

Nasza organizacja, SGU RP, skupia gminy o podobnym charakterze i profilu działania, posiadające uzdrowiska lub obszary ochrony uzdrowiskowej, albo dążące do uzyskania statusu uzdrowiska. Obejmujemy również gminy uzdrowiskowe zrzeszone w Porozumieniu Gmin Górskich RP. Dyskusja wykazała, że mamy więcej wspólnego niż różni nasze gminy.Podczas spotkania omówiono różne kwestie związane z działalnością gmin uzdrowiskowych i górskich. Poruszono tematy związane z regulacjami dotyczącymi najmu krótkoterminowego, opłatą miejscową i ewentualnym podatkiem turystycznym, strefami płatnego parkowania w weekendy oraz zasadami powiększenia istniejących parków narodowych i tworzenia nowych. Przedstawiciele gmin zauważyli, że obowiązujące prawo dotyczące procedur planistycznych i realizacji inwestycji w obszarach chronionych jest opresyjne i powoduje, że inwestorzy muszą czekać 5-6 lat na uzyskanie pozwolenia budowlanego. To z kolei sprawia, że wielu inwestorów wybiera tereny nieobjęte takimi ograniczeniami do realizacji swoich przedsięwzięć.

Gminy skupione w obu stowarzyszeniach zauważyły, że proponowane zmiany w ustawach o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, drogach publicznych, opłatach miejscowych, i innych, stawiają gminy turystyczne i uzdrowiskowe w trudnej sytuacji. Specyfika ich funkcjonowania oraz sytuacje, gdy ilość odwiedzających te miejscowości kuracjuszy, turystów wielokrotnie przewyższa ilość mieszkańców, nie zostały uwzględnione. Koszty związane z prawidłowym funkcjonowaniem gminy spoczywają jedynie na stałych mieszkańcach, bez jakiejkolwiek rekompensaty.

Planowana współpraca pomiędzy stowarzyszeniami będzie opierała się na wzajemnym wsparciu oraz podejmowaniu wspólnych działań mających na celu przygotowanie pożądanych zmian w przepisach prawnych, które są oczekiwane przez środowisko samorządowe.

Rozważano również kwestię korzyści wynikających z przynależności do dużych, ogólnokrajowych organizacji lub federacji skupiających określone branże. Dyskutowano nad sensem takiego zrzeszania się i potencjalnymi korzyściami.

Podczas spotkania uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z gminami turystycznymi i uzdrowiskowymi. Mimo różnic w specyfice poszczególnych samorządów, ich położeniu i profilu działalności, większość celów i planów jest zbieżna, co zapowiada obiecującą przyszłą współpracę.

Przedstawiciele zarządów Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP i Porozumienia Gmin Górskich RP oczekują, aby zostali uwzględnieni w procesie konsultacji, zwłaszcza w odniesieniu do projektu ustawy o najmie krótkoterminowym.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Related posts

MC: 2024 andndash; rok zmian (komunikat)

MRiRW: Nowa Rada Programowa NIKiDW (komunikat)

KPRM: Będą środki na odbudowę po powodzi szkół i przedszkoli w 2025 roku (komunikat)