MFiPR: Międzynarodowa debata o przyszłości i roli polityki spójności w UE (komunikat)

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza odbycie się konferencji pod nazwą „Rozwój po europejsku” w Krakowie pod koniec stycznia 2025 r. Wydarzenie to odbędzie się w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE i będzie miało na celu omówienie polityki rozwoju Unii Europejskiej w kontekście bezpieczeństwa, odporności i globalnej konkurencyjności. W konferencji wezmą udział przedstawiciele polskiego rządu, samorządu, Komisji Europejskiej oraz świata nauki i biznesu.

1 stycznia 2025 r. Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez kolejne sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. W pierwszym miesiącu trwania prezydencji odbędzie się konferencja pn. „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?” w ICE Kraków w dniach 30-31 stycznia 2025 r. Organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a współorganizatorem Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Ważna rola Polityki Spójności

Pierwszy dzień konferencji rozpocznie się wystąpieniami ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, ministra klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski oraz prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Omówione zostaną dotychczasowe efekty polityki spójności oraz wyzwania, jakie czekają Unię Europejską.

Na drugim dniu konferencji swoje wystąpienia otworzą Jana Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, oraz Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska. Planowane są także dyskusje na temat podejścia terytorialnego w polityce rozwoju i jego znaczenia dla Unii Europejskiej.

Podczas konferencji odbędzie się kilkanaście paneli, na których swoje poglądy przedstawią ministrowie, eksperci z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także unijni komisarze i urzędnicy wysokiego szczebla z Komisji Europejskiej. Oprócz tego swoje stanowiska przedstawią również eksperci reprezentujący administrację publiczną, środowisko akademickie oraz organizacje pozarządowe z całej UE. Tematy poruszone na panelach będą obejmować różnorodne kwestie związane z polityką regionalną, klimatem i środowiskiem.

Dotychczasowe skutki polityki spójności oraz przyszłe wyzwania, takie jak mobilność, neutralność klimatyczna, transformacja społeczna, gospodarcza i cyfrowa.

Polityka spójności jako narzędzie wzmacniające bezpieczeństwo Europy

Podejście terytorialne w polityce rozwoju w kontekście przyszłych wyzwań i trendów

System wdrażania polityki spójności

Niematerialne korzyści z realizacji polityki spójności

Wypracowanie wniosków i rekomendacji dla Komisji Europejskiej na kolejną perspektywę finansową

Polityka spójności Unii Europejskiej ma na celu zrównoważony rozwój wszystkich regionów, jednocześnie wzmacniając te najbardziej potrzebujące wsparcia. Jej głównym celem jest zapewnienie, że żaden obywatel ani region nie zostanie wykluczony z procesu rozwojowego.

Polityka spójności ma istotny wpływ na zmniejszenie różnic między regionami UE. Na przykład, w chwili przystąpienia do UE w 2004 roku, PKB w regionach Europy Środkowo-Wschodniej wynosiło około 52% średniej dla UE, natomiast obecnie zbliża się do 80%. W wielu regionach polityka spójności przyczyniła się nawet do wzrostu PKB o 10-13%.

Polityka spójności ma pozytywny wpływ na konkurencyjność i innowacyjność gospodarek państw UE. Dzięki środkom polityki spójności wsparło się już blisko 2,5 mln firm, co zaowocowało powstaniem blisko 400 tys. nowych miejsc pracy oraz wprowadzeniem ponad 90 tys. innowacyjnych produktów.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu odpowiada za treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Related posts

Zarządy stowarzyszeń gmin uzdrowiskowych i gmin górskich omówiły zasady współpracy

MC: 2024 andndash; rok zmian (komunikat)

MRiRW: Nowa Rada Programowa NIKiDW (komunikat)