Władza, kultura, energia. Wystawa pretekstem do edukacji ekologicznej

Wystawa „Wystawa limitowana” w SiC! BWA we Wrocławiu przy placu Kościuszki to wyjątkowe wydarzenie, które zostaje oddane w ręce odbiorców. To okazja, by po raz pierwszy w Polsce zobaczyć dzieła artystki Kasi Fudakowski i zastanowić się nad władzą, kulturą oraz energią. Grudniowy program edukacyjny towarzyszący tej ekspozycji skupia się na elektroodpadach, co stanowi dodatkową atrakcję dla zwiedzających.

Gdzie powinniśmy pozbywać się elektroodpadów? To pytanie jest kluczowe.

Wraz z postępem technologii i rosnącym zapotrzebowaniem na elektronikę, ilość odpadów elektrycznych i elektronicznych stale rośnie. Według danych Eurostatu z 2020 r. w Polsce generujemy 11,24 kg tych odpadów na mieszkańca. Jednak ile z nich wciąż gromadzi się w naszych domach? Ważne jest, aby zwiększać świadomość dotyczącą właściwego postępowania z urządzeniami zawierającymi kable, baterie, wtyczki, diody i ogniwa. Niewłaściwa utylizacja może być niebezpieczna i szkodliwa dla środowiska. Elektrośmieci powinny być rozpoznawane i dostarczane do odpowiednich punktów, takich jak sklepy, specjalne pojemniki czy punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Dzięki temu zwiększa się szansa na recykling i odzysk surowców krytycznych do ponownego wykorzystania.

„Nietrudno dostrzec ilość sprzętu w naszym otoczeniu: komputery, ekrany, artykuły gospodarstwa domowego i wiele rodzajów gadżetów, nawet świecące buty. Ich oddziaływanie na środowisko nie kończy na etapie użytkowania. Warto zdawać sobie sprawę z możliwości dalszego wykorzystania elektroodpadów. Współprace w różnych obszarach wspierają docieranie z tym ważnym przekazem” – mówi Edyta Mantorska, kierowniczka Zespołu Edukacji Ekologicznej Interzero.

Wystawa pod kontrolą widowni

„Wystawa limitowana” prezentowana od 29 listopada w galerii SiC! BWA Wrocław jest eksperymentem i laboratorium badawczym nad postawami. Działania jej odbiorców i odbiorczyń zadecydują o długości trwania ekspozycji. Każdy będzie mógł odciąć energię płynącą do dzieł lub ją podłączyć, wpływając tym samym na żywotność dzieła sztuki. Przedsięwzięcie zostało wzbogacone licznymi wydarzeniami, takimi jak warsztaty dla dzieci o elektroodpadach, tematyczne oprowadzania oraz ciekawe spotkania eksperckie. Szczegółowe informacje o wszystkich działaniach oraz możliwościach zapisów znajdują się na stronie www.bwa.wroc.pl.

Interzero angażuje się w partnerstwa na rzecz środowiska, takie jak współpraca z BWA Wrocław, Muzeum Fotografii w Krakowie, Domem Literatury we Wrocławiu oraz Fundacją Bęc Zmiana. Współpraca ta ma na celu budowanie świadomości ekologicznej w twórczy sposób, rzetelny przekaz oraz pozytywny wpływ, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju.

Wspieranie kultury i ekologii

Interzero aktywnie wspiera kulturę i ekologię poprzez partnerstwo z BWA Wrocław, Muzeum Fotografii w Krakowie, Domem Literatury we Wrocławiu oraz Fundacją Bęc Zmiana. Współpraca ta ma na celu budowanie świadomości ekologicznej w sposób twórczy, rzetelny przekaz oraz pozytywny wpływ, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju.

„Kasia Fudakowski. Wystawa limitowana”
29 listopada 2024 r. – 16 lutego 2025 r. w SiC! BWA Wrocław, Kościuszki 9-10, Wrocław

Kuratorka wystawy / Program galerii: Mika Drozdowska
Inicjatorka współpracy ze strony Interzero: Monika Krysztofińska

Interzero

Interzero jest liderem w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego. Działalność firmy opiera się na duchu cyrkularności, przeciwdziałaniu marnotrawstwu surowców, świadczeniu usług recyklingu, doradztwa środowiskowego i edukacji ekologicznej. Interzero wprowadza innowacyjne rozwiązania, które zwiększają efektywność wykorzystywania surowców i minimalizują negatywny wpływ na środowisko, włączając optymalizację procesów recyklingu, audyty, szkolenia, maszyny kompostujące, butelkomaty i zdalnie zarządzane kosze odpadowe.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Related posts

Huawei Polska: technologia może sprawić, że życie mieszkańców miast będzie lepsze

Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu

Eksperci OEES: przeregulowanie hamuje rozwój nowych technologii