TOGETAIR 2024 w Warszawie – pierwszy dzień eksperckich debat dobiega końca

W stolicy odbywa się V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024, który łączy eksperckie grono prelegentów reprezentujących świat biznesu, administracji, nauki oraz NGO’s i mediów. Tegoroczna edycja ma miejsce w Varso Place – najwyższym budynku UE. Po śniadaniu prasowym, które odbyło się na 49. piętrze z udziałem kluczowych mediów, rozpoczęły się debaty oraz dyskusje. Oto co działo się dziś na każdej ze scen.

Obejrzyj na żywo TOGETAIR 2024

CLIMATE CARE – rewolucyjna zmiana i system depozytowy

Podczas wydarzenia CLIMATE CARE główną sceną była arena dyskusji i debat na temat zrównoważonej przyszłości klimatu i środowiska. Eksperci omawiali kwestie związane z przyszłością polskiej gospodarki w kontekście redukcji CO2 i neutralności klimatycznej, a także wypowiadali się na temat polskiej energetyki atomowej.

„W świecie zachodnim nie ma jak dotąd żadnego reaktora – zaznaczył podczas śniadania prasowego Szczepan Ruman, prezes zarządu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. – Dla inwestorów finansujących kluczowa jest wiarygodność i odpowiedzialność za wykonanie w określonym terminie i koszcie. Horyzont 48 miesięcy jest w perspektywie instytucji finansowych do ogarnięcia. Łatwiej wówczas ten zwrot z inwestycji zobaczyć (…)” – dodał, mówiąc o sposobie pozyskiwania środków na realizację kluczowego projektu.

Podczas TOGETAIR 2024 Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria poinformowała o uzyskaniu wszystkich niezbędnych opinii dotyczących decyzji rządu w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych SMR od Rolls Royce.

Industria ogłosiła, że otrzymała wszystkie niezbędne opinie dotyczące decyzji zasadniczej rządu w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych SMR od Rolls Royce podczas TOGETAIR 2024.

Podczas wydarzenia CLIMATE CARE, poruszona została kwestia systemu kaucyjnego, która wywołała emocjonującą dyskusję. Temat ten cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na ochronę środowiska i gospodarkę odpadami, ale także z perspektywy zmian prawnych. Panel dyskusyjny nie tylko ujawnił różnice zdań, ale także posłużył jako platforma do przedstawienia ekspertyznych rekomendacji i spostrzeżeń.

„Operatorzy powinni być zobligowani do współpracy – zauważył Konrad Nowakowski, prezes zarządu Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań – Ja uważam, że jesteśmy w stanie w czerwcu 2024 mieć taki system, który doprowadzi do sytuacji, o której mówimy. Rok 2025 jest jutro, dzisiaj powinniśmy działać”.

W stolicy trwa V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. Dwudniowe wydarzenie po raz kolejny łączy eksperckie grono prelegentów reprezentujących świat biznesu, administracji, nauki oraz NGO’s i mediów. Tegoroczna edycja ma miejsce w Varso Place – najwyższym budynku UE. Po śniadaniu prasowym, które odbyło się na 49. piętrze z udziałem kluczowych mediów, rozpoczęły się debaty oraz dyskusje. Co działo się dziś na każdej ze scen?
TOGETAIR 2024: OGLĄDAJ NA ŻYWO

CLIMATE CARE – atomowa zmiana i system kaucyjny
Scena CLIMATE CARE stała się podczas wydarzenia główną areną dyskusji oraz debat na rzecz zrównoważonej przyszłości klimatu i środowiska. Eksperckie grono poruszyło m.in. kwestie dotyczące przyszłości polskiej gospodarki w kontekście redukcji CO2 i neutralności klimatycznej. Nie zabrakło także głosów na temat polskiego atomu.

„Surowiec, który ucieka z systemu gminnego to 2 mld zł na rynku komunalnym, czyli około 20% ucieka z systemu gminnego, który nadpłacać będą musieli mieszkańcy” – wyraził głos sprzeciwu Krzysztof Gruszczyński, prezes zarządu / CEO ALBA POLSKA Sp. z o. o.

Na pozostałych dwóch scenach również usłyszeliśmy wiele ekscytujących opinii ekspertów.

BUSINESS CONNECT: GOZ, e-commerce i ekoinnowacje

Scena BUSINESS CONNECT stała się miejscem, gdzie eksperci dzielili się rekomendacjami dotyczącymi sektora biznesu, poruszając tematy związane z Gospodarką Obiegu Zamkniętego czy e-commerce.

„30% Polaków, którzy kupują offline, chce dotknąć produktu, chce go sprawdzić. W przypadku usług kupujemy je online i bardzo istotnym czynnikiem jest porównanie ofert w jednym miejscu – zaznaczyła Sonia Kondratowicz, dyrektorka departamentu Rozwoju Cyfrowego Biznesu, Medicover. – W postpandemicznym regresie e-commerce, jeśli chodzi o obszar zdrowia, notuje on wzrost”.

„Naukowcy mają ambicje na projektowanie nowych technologii. Dialog pomiędzy światem nauki a biznesem musi mówić zrozumiałym językiem. (…) Poprzez odpowiednie kształtowanie filozofii firmy, konsument będzie w stanie zapłacić więcej” – podkreśliła Katarzyna Jodko-Piórecka, koordynator ITECH reprezentująca Instytut Innowacji i Technologii Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Wśród ekspertów pojawiły się również opinie na temat nowych technologii, które łączą inteligentne podejście do biznesu z możliwościami innowacji.

Wizje przyszłości i rola innowacji były również omawiane na trzeciej scenie tematycznej – FUTURE COOPERATION.

FUTURE COOPERATION – rewolucja klimatyczna, digitalizacja i polskie innowacje

Eksperci debatowali także o przyszłości biznesu, finansów i środowiska z szerszej perspektywy. Scena FUTURE COOPERATION była miejscem dyskusji na temat potencjału sztucznej inteligencji i finansowania zrównoważonego rozwoju.

„My analizujemy i działamy, starając się zrozumieć naszych klientów – podkreślił Michał Bańka, Co-founder Accelpoint Sp. z o. o. – Akceleracja startupów jest to ciągły proces, który polega na wsparciu, pomocy i połączeniu”.

Podczas panelu dyskusyjnego pt. „Wyniki pierwszego raportu dotyczącego sektora polskich innowacji klimatycznych” ekspert podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat raportu, który opierał się m.in. na danych zebranych od 133 start-up’ów.

Podczas każdej z sesji, podobnie jak w poprzednich edycjach, nie brakowało inspirujących prelekcji i indywidualnych rozmów. Eksperckie opinie były również wyrażane podczas dyskusji przy okrągłych stołach oraz na gorących krzesłach. Drugi dzień wydarzenia zapowiada się równie obiecująco – pełen ciekawych paneli dyskusyjnych i kluczowych tematów.

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024 to dwudniowe wydarzenie pełne spotkań, dyskusji i debat, które gromadzi ponad trzydzieści paneli ekspertów z Polski i zagranicy. Odbywa się w VARSO Place w Warszawie 22-23 kwietnia i oferuje inspirujące power speeche oraz okazję do wymiany poglądów przy okrągłych stołach.

TOGETAIR 2024 został objęty prestiżowymi patronatami polskich i zagranicznych instytucji, w tym Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Sejmu RP oraz Marszałka Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Dodatkowo, honorowe patronaty uzyskały ministerstwa: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Przemysłu oraz Ministerstwo Zdrowia.

Pełna agenda wydarzenia wraz z panelistami jest dostępna na stronie: https://togetair.eu/agenda/

Obserwuj i oglądaj TOGETAIR 2024 na różnych platformach społecznościowych i medialnych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube, Money.pl

Dla mediów: media@togetair.eu 

PARTNERZY: United Brands, Saint-Gobain, McDonald’s, Robert Bosch, VELUX Polska, Stena Recycling, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Daimler Truck Polska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Medicover, H&M, Ernst & Young Polska, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa, INDUSTRIA Grupa Cichy-Zasada, Gridaly, Nutri Catering & Events, LPP, Rekpol, ERGO-Hestia, Lidl, Dalkia, ROCKWOOL, Knauf Insulation, MARS, Górażdże HeidelbergCement Group, PIOIRO, Rzecznik MŚP, PolKa, TSC, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Locotranssped, Bank Ochrony Środowiska, Izba Branży Komunalnej, ALBA, PreZero, PKO Bank Polski, Luxrad, Ørsted, Envirly, VARSO PLACE, Microsoft, PKP Intercity, Bechtel, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Polska Izba Biegłych Rewidentów, ARP TFI, Enea, Westinghouse, HANTON, 3M, Siemens Healthineers, Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej „ZKlaster”, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności, ESG Impact Network, Polski Alarm Smogowy, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP), Hydrogen Poland, Młodzieżowa Rada Klimatyczna, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, Lasy Państwowe, Pracodawcy RP, Business Centre Club, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Zdrowia, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, Parlament Europejski, Komisja Europejska, Europejski Bank Inwestycyjny, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP), British Embassy Warsaw, UNEP/GRID-WARSZAWA, The World Bank Group IBD IDA, Dolnośląskie, Mazowieckie, Lubuskie, Warmińsko-Mazurskie Wielkopolskie, Świętokrzyskie, Podkarpackie, Zachodniopomorskie, Opolskie, Śląskie, Kujawsko-Pomorskie, Łódzkie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Politechnika Warszawska, Polsat News, Interia Biznes, Zielona Interia, WP naturalnie, Money.pl, Radio ZET oraz Kinads Media


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Related posts

W oczekiwaniu na atomową zmianę i neutralną klimatycznie motoryzację andndash; scena CLIMATE CARE na TOGETAIR 2024 trwa

Naukowcy z Krakowa badali siatki pęknięć na obrazach; pierwsi na świecie opisali własności farby używanej w malarstwie włoskim

T-Mobile Polska uruchomił ponad dwa tysiące stacji bazowych sieci 5G Bardziej