Rozbudowa fabryki w Niepołomicach: Zrealizowana inwestycja Ministerstwa Aktywów Państwowych

Po 16 miesiącach intensywnych prac na terenie podkrakowskich Niepołomic zakończyła się rozbudowa zakładu MAN. Dzięki inwestycji w nowoczesne technologie, firma będzie w stanie wyprodukować nawet 300 samochodów ciężarowych dziennie, co stanowić będzie ogromny krok w przód dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Wyposażenie polskiego zakładu produkcyjnego w Niepołomicach kosztowało około 200 milionów euro. Z modernizacji skorzystają kierowcy, którzy będą mogli cieszyć się nowymi pojazdami i kabinami, wyprodukowanymi na miejscu. Po przebudowie z linii montażowej będzie można wyprodukować aż 300 pojazdów i kabin dziennie, w systemie trzyzmianowym.

„MAN jest związany z Polską poprzez fabryki w Starachowicach, Poznaniu oraz centrum serwisowe w Wolicy. Dziś oddajemy rozbudowany zakład w Niepołomicach. Głęboko zrestrukturyzowaliśmy naszą sieć produkcyjną, dzięki czemu staniemy się znacznie bardziej konkurencyjni w tych trudnych czasach” – przekonywał Alexander Vlaskamp, prezes zarządu MAN Truck & Bus SE.

Nasza firma przeprowadziła ostatnio znaczący projekt rozbudowy, w skład którego weszły dwa nowe obiekty. Pierwszy z nich, o powierzchni 32 tys. metrów kw., służy do produkcji kabin, a drugi, o powierzchni 10 tys. metrów kw., to Centrum Modyfikacji Ciężarówek i montażu końcowego.

Dzięki przeprowadzonej rozbudowie powstały dwie nowe hale o łącznej powierzchni 42 tys. metrów kw. Pierwsza z nich posiada 32 tys. metrów kw., a została specjalnie przygotowana do produkcji kabin. Druga hala o powierzchni 10 tys. metrów kw. została wykorzystana do stworzenia Centrum Modyfikacji Ciężarówek i montażu końcowego.

„Niepołomice to zakład o wysokim stopniu efektywności i kwalifikacji. Jest tu montowanych około dwóch trzecich wszystkich ciężarówek MAN i kabin pojazdów ciężarowych. Ponadto dzięki zmodyfikowanym ciężarówkom oferujemy pojazdy dostosowane do indywidualnych potrzeb naszych klientów” – informował Michael Kobriger, członek zarządu ds. produkcji i logistyki w MAN Truck & Bus SE.

„Powiększenie fabryki to znakomita wiadomość dla całego przemysłu motoryzacyjnego w kraju, gdyż dzięki niej wzrasta poziom innowacji nie tylko regionu, ale i całego kraju” – napisał premier.

Szkolenia dotyczące systemów i narzędzi dla nowych pracowników odbyły się w centrali firmy w Monachium, gwarantując jednolite standardy w sieci produkcyjnej.

W ceremonii otwarcia wzięli udział politycy, władze lokalne oraz zaproszeni goście, w tym Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

Tomasz Tomala, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury, w imieniu Andrzeja Adamczyka zaznaczył, że fabryka ciężarówek ma „duże znaczenie dla wielu firm z Niepołomickiej strefy inwestycyjnej i dla samych Niepołomic”. Liczba pracowników w zakładzie wynosi obecnie 2,6 tys., czyli trzykrotnie więcej niż przed rozbudową.

Odbyły się szkolenia dla nowych pracowników w Monachium, aby zapewnić jednolite standardy w sieci produkcyjnej.

Politycy, władze lokalne oraz zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w ceremonii otwarcia, w trakcie której Łukasz Kmita odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

Tomasz Tomala, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury, wyraził podczas ceremonii opinię, że fabryka ciężarówek jest istotna dla wielu firm z Niepołomickiej strefy inwestycyjnej i dla samych Niepołomic. Obecnie w zakładzie zatrudnionych jest 2,6 tys. osób – trzykrotnie więcej niż przed rozbudową.

Kadra pracownicza została wyposażona w nowe systemy i narzędzia dzięki szkoleniom, które odbyły się w centrali firmy w Monachium.

W nadchodzącym roku, Monachijska fabryka MAN rozpocznie produkcję pierwszego MAN eTruck, będącego wynikiem wieloletniej pracy nad elektryfikacją. Nie tylko to umożliwi zaoferowanie wyjątkowej efektywności, ale także zapewni szersze możliwości produkcyjne, ponieważ elektryczne ciężarówki będą wkrótce zjeżdżać z linii montażowych w Niepołomicach.

„Ciągle rozwijamy silniki Diesla, które będziemy oferować jeszcze dekadę. Równolegle pracujemy nad napędem elektrycznym. W 2024 r. w Monachium powstanie pierwsza ciężarówka elektryczna. Z Niepołomic pierwszy eTruck wyjedzie w 2027 r.” – zapowiedział Alexander Vlaskamp.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Related posts

Nowa Huta wzbogaca się o nowe przystanki komunikacji miejskiej – Kraków zmienia się na lepsze!

Oddanie do użytku S7 Moczydło-Miechów – Nowe Możliwości w Regionie Małopolskim

Światowe liderzy na Krynica Forum 2023: wyzwania i możliwości