Nowoczesne technologie dla Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego – inwestycja w przyszłość

Przyszłość Europy zależy od jej zdolności do zapewnienia sobie energetycznej niezależności. W tym celu wodór będzie odgrywał kluczową rolę. W maju w Poznaniu odbędzie się 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, na którym eksperci i decydenci związani z wodorowym rynkiem podpiszą porozumienie, łączące kraje Europy Środkowo-Wschodniej i kraje bałtyckie – 3 Seas Hydrogen Council.

Ministerstwo Infrastruktury potwierdza, że Inspekcja Transportu Drogowego rozwija się i inwestuje w nowoczesny sprzęt. 10 specjalistycznych furgonów z zaawansowanymi narzędziami, w tym wagami, testerami diagnostycznymi, sonometrami, dymomierzami i kamerą endoskopową, trafiło do siedmiu Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego (WITD). Kraków, Radom, Katowice, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów i Poznań otrzymały po dwa furgony.

Inspektorzy posiadający dostęp do nowoczesnej części biurowej i specjalistycznego sprzętu, który został zamontowany w radiowozach, mogą wykonywać wszechstronne kontrole pojazdów ciężarowych jeżdżących po drodze.

Nowoczesne technologie wprowadzone w radiowozach będą kluczowym wsparciem dla inspektorów, którzy będą mogli skuteczniej walczyć z niebezpiecznymi pojazdami, niszczącymi drogi oraz zanieczyszczającymi środowisko naturalne. Poprawi to również bezpieczeństwo drogowe oraz zapobiegnie niesprawiedliwej konkurencji w przewozach drogowych – skomentował wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Inspekcja Transportu Drogowego jest jedyną w kraju formacją, która wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdów w warunkach drogowych.

Furgony ITD wyposażone są w następujące narzędzia:

– tester diagnostyczny, dzięki któremu można szybko ocenić stan różnych układów pojazdu, takich jak hamulce lub filtr spalin;

– dymomierz do mierzenia poziomu zadymienia spalin;

– sonometr do pomiaru poziomu hałasu emitowanego przez układ wydechowy;

– laserowy pirometr do badania temperatury tarcz hamulcowych;

– przymiary do pomiaru wysokości i długości pojazdów;

– przenośne wagi samochodowe, które pozwalają wykonać pomiar w trakcie jednego przejazdu;

– kamera endoskopowa do oceny trudno dostępnych miejsc, np. gdzie instalowane są niedozwolone urządzenia;

– sprzęt do zabezpieczania miejsca wypadku i udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanym;

– alkomat;

– laptopy z oprogramowaniem specjalizowanym.

Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na zakup nowych furgonów oraz ich wyposażenia. Łączny budżet projektu wyniósł 66,7 mln zł.

W ostatnich latach WITD uzyskało 64 zestawy kontroli pojazdów i tachografów oraz 64 furgony. Ponadto, 16 mobilnych jednostek diagnostycznych trafiło do WITD w Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Radomiu, Krakowie, Olsztynie, Lublinie, Szczecinie, Gdańsku, Białymstoku, Kielcach, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Wrocławiu i Katowicach.

W 2022 roku inspektorzy ITD przeprowadzili blisko 164 tys. kontroli, naciskając przede wszystkim na pojazdy ciężarowe i autokary. Z 98 tys. stwierdzonych naruszeń obowiązków lub warunków przewozu drogowego, najczęstsze dotyczyły nieprzestrzegania norm czasu pracy (44%) i nieprawidłowego używania tachografów (39%), zaś 8% stanowiły naruszenia związane z wymogami dotyczącymi stosownych licencji, zaświadczeń o wykonywaniu przewozów niezarobkowych lub dokumentacji kierowców.

Ostrzeżenie: Wszystkie komunikaty publikowane na stronie PAP pochodzą wyłącznie od nadawcy i nie są przez PAP SA w żaden sposób edytowane. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść, zgodnie z artykułem 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Related posts

Latem trwa nadal – Polacy korzystają z uroków ciepłego września

Nowa Huta wzbogaca się o nowe przystanki komunikacji miejskiej – Kraków zmienia się na lepsze!

Oddanie do użytku S7 Moczydło-Miechów – Nowe Możliwości w Regionie Małopolskim